Obyvatelia Modrovej sú už štyri týždne bez pitnej vody. Potok, do ktorého neďaleké poľnohospodárske družstvo vypúšťalo močovku, znečistil aj miestny zdroj pitnej vody. FOTO - AUTOR
Ešte 17. januára začali nespokojní Modrovčania hlásiť starostovi Mariánovi Lackovi, že voda v ich točkách je zakalená a páchne. Starosta hneď na ďalší deň volal službukonajúceho pracovníka Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti, ktorá prevádzkuje zdroj pitnej vody v obci. Ten odobral vzorku a okamžite rozhodol o dodávaní pitnej vody cisternou. „Voda je znečistená, nachádza sa v nej veľké množstvo baktérií," uviedol výrobný riaditeľ spoločnosti Rudolf Korbačka. Podľa neho znečistenie spôsobilo poľnohospodárske družstvo v neďalekej obci Stará Lehota, ktoré do potoka prečerpávalo močovku. „Modrovský potok je dnes stokou. Nachádza sa v tesnej blízkosti nášho zdroja pitnej vody a znečisťuje ho. Z potoka doň presakuje močovka," dodáva Korbačka.
V noci 9. februára zástupcovia vodohospodárskej spoločnosti spoločne so starostom a políciou družstvo navštívili. Dostali podnet, že o pol jednej v noci bude močovka do potoka vypúšťaná opäť. A bolo to skutočne tak. Trenčianska vodohospodárska spoločnosť teda zaslala list na Obvodný úrad životného prostredia v Novom Meste nad Váhom, v ktorom tento proces popísala a žiadala o vykonanie stavebného dohľadu. Až na základe jeho zistení môže podať trestné oznámenie.
Starosta Modrovej sa písomne obrátil priamo na predsedu družstva, no odpoveď zatiaľ nedostal. Predseda družstva v Starej Lehote Ladislav Mokrý tvrdí, že družstvo, za ktoré zodpovedá, potok neznečisťuje. „Boli sme však pri tom prichytení. Máme neohradený dvor, mohol sa naň ktokoľvek dostať. Narafičil to na nás a potom zavolal políciu," vysvetľuje Mokrý. Podľa neho za touto akciou stojí niekto z bývalých zamestnancov. „V poslednom období sme ich mnohých museli prepustiť. Podľa neho za tridsať rokov existencie poľnohospodárskeho družstva neboli žiadne problémy.
Kedy sa však obyvatelia Modrovej dočkajú vo svojich domácnostiach pitnej vody, ostáva nejasné. „Za danej situácie vôbec neviem odhadnúť, kedy bude voda opäť pitná. My si ju pustíme hneď, ako bude mikrobiologicky čistá," sľubuje Rudolf Korbačka.