Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin. FOTO - TASR
Odpojenie sa dalo čakať, pretože Gazprom na nelegálnosť odberu upozorňoval svojho bieloruského odberateľa - spoločnosť Beltransgaz. „V čase, keď je vonku 20 stupňov pod nulou, nás predsa nemôžu odpojiť," uisťoval čitateľov ešte v utorok vládny denník Sovietskaja Bielorussija.
Gazprom predával Bielorusku plyn za ceny, ktoré inkasoval na vnútornom ruskom trhu. Bolo preto logické, že sa snažil zvýšiť cenu, ktorú bieloruská vláda dohodla ešte v časoch prezidentovania Borisa Jelcina.
Pred Ruskom sa neskloníme
Bieloruského prezidenta Alexandera Lukašenka, ktorý si bol až doteraz istý, že Gazprom tranzit cez Bielorusko nezastaví, to evidentne zaskočilo: „Naše vzťahy budú otrávené plynom," vyhlásil vo štvrtok ráno. „Ponúkajú nám plyn dvakrát drahší, to je proti všetkým dohodám. Rusko nesmie zabudnúť, že sa bez nás nezaobíde." Rozhodnutie označil za „vydieranie bieloruského ľudu".
Okolo poludnia však už oznámil, že na podmienky pristúpi. „My nájdeme dvesto miliónov. Vezmeme ich našim deťom, černobyľským invalidom, partizánom, ktorí hnili v zákopoch za ruskú slobodu," vyhlásil v emotívnom vystúpení v poludňajších správach. „Prežijeme tento problém. Ak si Rusko myslí, že pred ním skloníme hlavu, toho sa nedočká." Zároveň zdôraznil, že prehodnotí výhody, ktoré ruské firmy využívajú na území Bieloruska.
Napoludnie sa pred ruským veľvyslanectvom v Minsku zišlo asi päťsto demonštrantov, väčšinou starších ľudí. Držali v rukách transparenty „Rana do chrbta" a „Nie vojne s plynom". Niektorí držali i Lukašenkov portrét.
Dôvodom sú záujmy
Podľa ekonómov môže byť dôvodom tlak na bieloruskú vládu, aby privatizovala firmu Beltransgaz, ktorá dlží Gazpromu 159 miliónov dolárov. Bieloruská vláda za svoje dlhy ponúkla Gazpromu vytvorenie spoločného podniku s Beltransgazom, ale obe strany sa zatiaľ nevedia dohodnúť na počte predaných akcií. Bielorusko je ochotné predať Gazpromu 49 percent akcií spoločného podniku za 2,5 miliardy dolárov. Gazprom ponúka len polovicu a žiada plnú kontrolu nad novou firmou.
Už v minulosti sa Gazprom opakovane pokúšal preniknúť na bieloruský trh. Lukašenko však nedávno vyhlásil, že „ruským oligarchom v Bielorusku nepredá ani tehlu".
Autor: Ľubomír Gomboš