Časti Rómov vyplácajú dávky cez osobitného príjemcu - pracovníčku obecného úradu, ktorá dostane peniaze, im z nich zaplatí poplatky za elektrinu, nájomné, vodu, desiate a obedy deťom v škole a celý mesiac nakupuje zo zvyšku jedlo. Osobitný príjemca je projektom splnomocnenkyne vlády pre Rómov, na ktorý prispel aj Národný úrad práce.
Rómom sa najskôr zdalo, že ich obec pripravuje o peniaze, teraz, keď majú celý mesiac čo jesť, sú však spokojní. „Predtým bola týždeň po dávkach hojnosť a tri týždne hlad."
Po znížení dávok má však po zaplatení všetkých poplatkov problém aj osobitný príjemca. „Ostane im tak málo, že neviem, ako z tohto prežijú."
V osade Veľký Šariš v Prešovskom okrese sa nespokojnosť Rómov so znížením sociálnych dávok prejavuje väčšou agresivitou - zatiaľ však len slovnou. „Vyhrážajú sa, že pôjdu kradnúť, lebo z peňazí, ktoré dostanú, sa nedá vyžiť," hovorí Ladislav Babuščák, terénny pracovník v rómskej osade. „Niektorým sa dávky znížili zhruba o polovicu, je to obrovský skok, a títo ľudia nie sú pripravení na to, aby z toho vyžili."
Agresivity sa obáva aj Lichvárová. V Jarovniciach sú Rómovia zatiaľ pokojní, no na 25. februára chystajú štrajk. Najskôr sa majú stretnúť s ministrom práce.
Mária Lichvárová pripravuje spolu so 45 ďalšími terénnymi pracovníkmi jarovnické deti v predškolskom veku na školu. Aby sa v prvom ročníku lepšie ujali a prekonali strach. „Dbám na vzdelanie, nech sa osada trochu pozdvihne."
Chcela by v obci otvoriť aj vývarovňu. „Ak budú hladní, napätie aj agresivita porastú. 15. januára sme mali lúpežné prepadnutie, traja siedmaci na základnej škole prepadli učiteľku a z peňaženky jej ukradli 200 korún. Vybehli zo školy, riaditeľ išiel za nimi a našiel ich pred obchodom, ako jedia rožky s paštétou."
V obci je prihlásených 2936 Rómov, žije ich tu asi o 500 viac. Ostatných obyvateľov je v obci 1100. Obávajú sa, že so zníženými dávkami narastie kriminalita, ťažko sa im vysvetľuje, že Rómovia si nemôžu sami pomôcť. „Rozprávala som s paňou, ktorej každý rok spustošia záhradu. Okradli ju už aj o peniaze a je zúfalá. Keď vám ublížia, vzťahy sa už ťažko napravia."
„Rómovia skutočne nemajú šancu zamestnať sa. Problém je aj ich nízke vzdelanie, s ktorým môžu robiť len pomocné práce, ktorých je čoraz menej," hovorí o východnom Slovensku Babuščák. Vidí aj rasizmus spoločnosti, keď zamestnávatelia dajú prednosť skôr človeku z majority ako Rómovi. „Aspoň 80 percent týchto ľudí chce pracovať a verím, že by aj pracovalo, ak by prácu malo." Situáciu by podľa neho vyriešilo najmä lepšie vzdelávanie Rómov.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ