Podľa dnešného zákona môže do zdravotných záznamov nahliadnuť len pacient sám a súdny znalec. Chráni tak právo občanov na mlčanlivosť o ich zdravotnom stave. Aj policajní vyšetrovatelia majú právo vidieť len výpis z dokumentácie, ktorý nemocnica urobí na základe presne formulovaných požiadaviek.
„Lekári neradi dávajú dokumentáciu do ruky komukoľvek, vrátane pacienta.. Majú hneď pocit ohrozenia, obávajú sa, že pacient sa chce sťažovať," hovorí doktorka Alexandra Bražinová.
Niekedy môže nastať aj úplne nezmyselná situácia, ktorá pacienta poškodzuje. „Na Jednotku práv pacientov zavolal pán, ktorého manželka mala ísť na operáciu. Pred niekoľkými rokmi už raz podobnú operáciu absolvovala a dostala alergickú reakciu na nejaký liek. Manžel potreboval urýchlene zistiť, o čo išlo. Nemocnica, kde jeho ženu prvý raz operovali, mu neumožnila nahliadnuť do dokumentácie," hovorí Bražinová.
Zmenu v tejto oblasti už ministerstvo zdravotníctva plánuje. Do zdravotnej dokumentácie budú môcť nahliadnuť okrem pacienta aj osoby, ktoré pacient písomne splnomocní. Posunom je aj možnosť robiť si z dokumentov fotokópie - dnes si pacient môže len na mieste robiť výpisky.
Po smrti pacienta budú mať právo nahliadnuť do zdravotných záznamov najbližší príbuzní - plnoleté deti a rodičia, manžel, manželka - a osoby, ktoré s ním žili v spoločnej domácnosti, a blízke osoby. Právo vidieť zdravotné záznamy v súvislosti s trestným konaním budú mať aj vyšetrovatelia a prokuratúra.
Známe prípady sporov o zdravotnú dokumentáciuRómky a podozrenie z nezákonných sterilizácií
- Obmedzený prístup k zdravotnej dokumentácii viedol v roku 2003 k rozruchu okolo správy Telo a Duša o údajných násilných sterilizáciách rómskych žien na východnom Slovensku. Aktivistky, ktoré správu zostavili, mali viacero notársky overených splnomocnení Rómok, aby nahliadli do ich dokumentácie. Nemocnice im ich však odmietli ukázať.
Smrť šéfredaktora SME Karola Ježíka
- Aj vyšetrovatelia, ktorí od roku 1998 skúmali smrť šéfredaktora denníka SME Karola Ježíka, narazili na prísne dodržiavanie zákona - kompletný materiál o liečbe a zápisy z rokovaní znalcov nedostali. Vyšetrovanie bolo preto v roku 2003 zastavené.
Choroba prezidenta Rudolfa Schustera
- Aj v čase choroby prezidenta Rudolfa Schustera v roku 2000 sa jeho deti s notársky overenou plnou mocou pokúšali získať prístup k jeho zdravotnej dokumentácii. V nemocnici ministerstva vnútra v Bratislave, kde bol Schuster najskôr, neuspeli. V Dérerovej nemocnici v Bratislave, naopak, usúdili, že zákon im to nezakazuje, a dovolili im nahliadnuť.