o vôbec dá.
Podľa denníka The New York Times sa prezident Bush systematicky pripravoval. Termín americkej akcie vraj v najužšom kruhu svojich poradcov určil už začiatkom minulého týždňa. Súčasne rozhodol o podobe prvých útokov: rakety a bombardovanie, nezvyčajne spojené s dodávkami humanitárnej pomoci. Tie majú zabrániť hroziacej potravinovej kríze, ale najmä získať si náklonnosť Afgancov.
„Je to vôbec prvý raz, čo som počul o tom, že by niekto kŕmil ľudí, ktorých vládu sa súčasne pokúša zničiť,“ povedal denníku The Washington Post kongresman Ike Skelton, ktorý je členom výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily a vojenským historikom. Balíčky s liekmi a potravinami sa tak v prvé dni stali jediným dôkazom, že Amerika začala celkom nový typ vojny.
Na likvidovaní nepriateľskej protilietadlovej obrany, lietadiel, vojenských základní či výcvikových táborov bin Ládinových jednotiek skutočne nie je nič nové. Klasická vojna by mohla podľa predstaviteľov Pentagonu trvať približne týždeň. Potom príde naozajstný začiatok. Ako bude vyzerať, ešte nie je pravdepodobne jasné.
Jedným z cieľov prvej fázy operácie bolo zistiť, ako Taliban a bin Ládinovi ľudia reagujú. Ako komunikujú, kam sa presúvajú. „Ešte zopár dní to bude vyzerať veľmi podobne ako dnes. Potom to vyhodnotíme a naplánujeme ďalšiu etapu,“ povedal predstaviteľ Pentagonu.
Odborníci sa pokúsili zostaviť scenár, ako by za ideálnych okolností mohli vyzerať ďalšie kroky Američanov: zosadenie Talibanu a paralyzovanie základní teroristickej siete Al-Kaída v Afganistane, akcie proti ďalším krajinám, ktoré podporujú terorizmus a doteraz sa jasne nerozhodli skončiť s tým. Poslednou fázou by mal byť dlhodobý boj proti terorizmu. Prezident George Bush a minister obrany Donald Rumsfeld opakujú: toto je len začiatok, kým splníme náš skutočný cieľ - poraziť terorizmus - bude to trvať roky. A experti dodávajú: úspech je viac než otázny.
Celkom určite im ho však nezabezpečí bombardovanie. „Teroristov nemôžete pochytať z výšky. Odtiaľ môžu možno začať rozvrat moci Talibanu. To by bol však nepochybne výrazný posun vpred,“ povedal denníku Los Angeles Times Daniel Benjamin, expert na Blízky východ a bývalý poradca Národnej bezpečnostnej rady prezidenta Billa Clintona.
Ďalší analytici sú ešte menej optimistickí a pochybujú, že bombardovanie by mohlo talibov zastrašiť. Nakoniec asi len Pentagon dúfa, že kombinácia psychologického šoku a vzdušných útokov prinúti talibanských bojovníkov, aby zložili zbrane.
Americké útoky istotne posilnili bojovníkov antitalibanskej opozície. Aj tu však stojí Amerika na veľmi tenkom ľade: dať príliš veľkú podporu Severnej aliancii, znamená znepriateliť si spojenca - Pakistan a väčšinu Afgancov.
Takže toto je začiatok. To ťažké ešte len príde.
MATÚŠ KOSTOLNÝ