BRATISLAVA – Ministerstvo financií včera ohlásilo prvú revíziu rastu výkonnosti ekonomiky v tomto roku. Podľa ministerky Brigity Schmögnerovej by hrubý domáci produkt mal v roku 2001 vzrásť o 3 percentá, kým pôvodný odhad rezortu počítal s 3,2-percentným rastom. Dôvodom je začínajúca recesia v USA a spomalenie ekonomického rastu v krajinách Európskej únie, ako aj nižšie tempo rastu domáceho dopytu.
Napriek očakávanému poklesu by podľa posledných odhadov rezortu financií mali daňové príjmy štátu na konci roku dosiahnuť 166,15 miliardy korún, o 8,25 miliardy viac ako počíta štátny rozpočet. Najvýraznejší nárast v porovnaní s plánom by mali vykázať príjmy štátu z dane z pridanej hodnoty, kde rozdiel medzi pôvodným a revidovaným odhadom predstavuje až 12,5 mld Sk.
Klesajúci dopyt v zahraničí radí Schmögnerová kompenzovať zmenou hospodárskej politiky štátu. „Bolo by vhodné, aby sa hospodárske a politické opatrenia zamerali hlavne na faktory, ktoré mierne spomaľujú dynamiku rastu. Rozhodujúcim z týchto faktorov je externý dopyt,“ uviedla ministerka. Štát by preto mal podporiť domáci dopyt, teda dopyt domácností a podnikovej sféry. „Určite nemôžeme byť spokojní s tým, že dochádza k spomaleniu rastu hrubého fixného kapitálu,“ zdôraznila. Podľa posledných štatistických údajov vzrástla medziročne tvorba hrubého fixného kapitálu, teda investícií podnikov, v druhom štvťroku o 12,6 percenta, kým počas prvých troch mesiacov tohto roku to bolo 16,2 percenta.
Štátna podpora domáceho dopytu by mala byť orientovaná tak na domácnosti, ako aj podnikovú sféru. „Prvou oblasťou sú cenové opatrenia. Nemalo by dôjsť k zvyšovaniu cien zemného plynu, pretože to by znížilo kúpyschopný dopyt. Z odborného hľadiska by zo strany štátu malo dôjsť aj k zmenám v odpisovej politike a zavedeniu daňových úverov,“ vysvetlila Schmögnerová s tým, že takéto kroky by mohli zvýšiť investičnú aktivitu podnikateľských subjektov.
Súčasne s ministerstvom financií včera ohlásila zníženie očakávaného rastu HDP aj investičná banka ING Bank. Jej revidovaný odhad je mierne vyšší ako odhad štátnych úradníkov – 3,1 percenta. „V najbližších mesiacoch očakávame stagnáciu rastu v Európskej únii. Asi polovica slovenského exportu úzko kopíruje hospodársky cyklus EÚ, preto predpokladáme spomalenie tejto časti vývozov. Zároveň však postupne dôjde k zvyšovaniu exportu automobilov a príslušenstva a navyše – časť vývozov je orientovaná na Českú republiku, ktorej ekonomický rast je založený najmä na domácom dopyte, a teda nemusí dôjsť k jeho poklesu,“ pripomína hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
MICHAL NALEVANKO