Bratislava 19. februára (TASR) - Finančná pomoc menej rozvinutým regiónom je kľúčová z hľadiska svetovej konkurencieschopnosti Európskej únie. Pretože väčšinu nových členských krajín predstavujú práve takéto regióny, kohézna politika únie musí prispieť aj k úspechu rozšírenia. Na margo jej navrhnutej novej koncepcie to v Bratislave uviedol vedúci oddelenia pre Slovensko a Českú republiku na direktoriáte Európskej komisie pre regionálnu politiku Colin Wolfe.
Na stretnutí s novinármi upozornil, že Európa dosiahne maximálnu ekonomickú výkonnosť len vtedy, ak využije potenciál všetkých svojich častí. Podľa tzv. lisabonskej stratégie by sa EÚ mala do konca desaťročia stať najvyspelejším ekonomickým celkom na svete.
Európska komisia v tomto duchu v stredu predstavila návrh politiky na podporu regiónov na obdobie rokov 2007 až 2013. Prioritnými kritériami pre využitie uvažovaných 336 miliárd eúr budú vyrovnávanie hospodárskej úrovne v únii, posilnenie konkurencieschopnosti v regiónoch a medziregionálna spolupráca. Do nových členských štátov má v budúcom šesťročnom období smerovať dovedna asi 140 miliárd EUR.
Podľa C. Wolfea bola doterajšia politika kohézie a podpory zaostávajúcich regiónov úspešná. Aj vďaka nej sa zvýšil ekonomický rast troch južných krajín Únie - Španielska, Portugalska a Grécka - ako aj mimoriadne úspešného Írska. Vďaka podpore z Bruselu sa v regiónoch vybudovali mechanizmy partnerstva medzi komerčnými subjektami a verejnou správou slúžiace rozvoju hospodárskych aktivít. Ako príklad na perspektívne využitie takéhoto partnerstva na Slovensku uviedol C. Wolfe investíciu do automobilky v Žiline, ktorá môže profitovať z kvalitnej dopravnej siete a vzdelanostnej úrovne - v oboch prípadoch financovaných z eurofondov.
Zástupca EK pritom médiám potvrdil, že Brusel chce v budúcnosti viac podporovať vzdelávacie aktivity a informatizáciu na úkor iných infraštruktúrnych projektov.
Inovovanú kohéznu politiku EK budú môcť počas najbližších dva a pol roka pripomienkovať vlády členských krajín. Ich šéfovia budú na túto tému po prvýkrát rokovať začiatkom mája v Bruseli.
Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
jf zll