Brusel 19. februára (TASR) Európsky parlament ustúpil od požiadavky pozastaviť prístupové rokovania s Rumunskom kvôli vážnym nedostatkom v boji proti korupcii či reformách súdnictva a štátnej správy.
V správe, ktorú dnes prijal zahraničný výbor, však poslanci Rumunsko varovali, že jeho vstup do EÚ v plánovanom termíne 2007 nebude možný, ak krajina nepristúpi ku skutočným reformám.
"Prijatie Rumunska v roku 2007 je nemožné, pokiaľ nebudú uplatnené skutočné reformy," vyhlásila parlamentná spravodajkyňa pre Rumunsko Emma Nicholsonová, ktorá pôvodne navrhovala prerušiť prístupové rokovania a dať Bukurešti viac času na prípravu.
Poslanci nakoniec schválili kompromisný text, ktorý žiada Európsku komisiu a Radu EÚ, aby "preorientovali" prístupovú stratégiu i rokovania s Rumunskom tak, aby krajina mala viac času na plnenie kodanských kritérií.
"Je to tvrdá správa, ktorá vysiela Bukurešti jasný politický signál: implementujte skutočné reformy teraz, inak bude vstup v roku 2007 nemožný. Tento termín nie je pevne stanovený, splní sa, len keď bude Rumunsko pripravené," upozornila barónka Nicholsonová a varovala, že EP má právo vetovať prijatie každej novej krajiny do únie.
Vyzvala tiež Rumunsko, aby prestalo s adopciami rumunských detí do iných krajín. "Štáty únie nevyvážajú svoje deti do iných krajín. Ak to Rumunsko myslí s členstvom v EÚ vážne, obchod s deťmi musí úplne prestať," vyhlásila.
S kompromisným znením správy o Rumusku súhlasil aj spravodajca pre Slovensko Jan Marinus Wiersma. "Prerušenie rokovaní by bolo veľmi zlým krokom a malo by opačné účinky. Spôsobilo by politický chaos v Bukurešti a únii by vzalo možnosť ovplyvňovať tieto procesy (reforiem)," povedal TASR.
Rumunsko doteraz uzatvorilo 22 z 30 kapitol európskej legislatívy, Brusel mu však vyčíta vážne nedostatky v reformách súdnictva, štátnej správy, boji proti korupcii, medzinárodné adopcie detí. Krajina chce pritom rokovania o vstupe ukončiť tento rok spoločne s Bulharskom, ktoré už uzavrelo 26 kapitol.
Konečnú podobu správ o Rumunsku, Bulharsku a desiatich vstupujúcich krajinách, vrátane Slovenska, schváli EP na marcovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh