Bratislava 19. februára (TASR) - Hry dospelých na deti sú podstatou výcvikového programu PRIDE, ktorého cieľom je pomôcť im pochopiť túžby a potreby mladej generácie.
Ide o zážitkový projekt, ktorý prostredníctvom modelových situácií pomáha ľuďom starajúcich sa o deti v náhradných rodinách, detských domovoch alebo v orgánoch verejnej správy preniknúť do ich myslenia a konania.
Program PRIDE vyvinuli v USA v štáte Illinois a jeho licenciu získala pre Slovensko Spoločnosť priateľov detí z detských domovov - Úsmev ako dar. Zámerom tréningových sústredení je pomôcť všetkým, čo sa rozhodli zmeniť osud detí v domovoch formovaných kolektivistickým prístupom prostredníctvom rodinnej výchovy. Preto je prioritne zameraný pre rodičov, ktorí sa rozhodli pre adopciu detí alebo ich majú, alebo chcú mať v pestúnskej starostlivosti.
Americká verzia programu bola podľa dnešných informácií predstaviteľov Spoločnosti priateľov detí upravená pre reálie SR. Vidno to aj na dvoch základných publikáciách tvoriacich osnovu výcviku, ktorý trvá 9-krát 3 hodiny spoločnej práce v skupinách a následných individuálnych konzultáciách. Obe knihy budú slávnostne uvedené do používania školiacich trénerov na podujatí, ktoré sa uskutoční v Stupave 21. februára.
Za ambiciózny považujú predstavitelia Spoločnosti projekt, aby takouto formou výcviku prešli aj rodičia z rómskej minority, pretože čoraz častejšie sa medzi nimi objavuje snaha zobrať si z domova dieťa do pestúnskej starostlivosti. Spĺňal by sa tým aj jeden zo základných cieľov programu - nepretŕhanie zväzkov s biologickou rodinou a neposlednom rade aj príslušníkmi vlastnej komunity.
Program PRIDE má od roku 2001 už 829 absolventov, ktorých na úlohu náhradných rodičov pripravilo 40 trénerov.