
Miesto výbuchu vlaku pred mestom Nišapúr na snímke z televízie. Celé okolie nešťastia záchranári uzavreli, neskôr už preto nebolo možné získať ďalšie snímky. FOTO - TASR/AP
Pri nešťastí zahynulo veľa záchranárov i vysokí predstavitelia provincie Chorasan, ktorí prišli kontrolovať záchranné práce. Iránska televízia uviedla, že medzi mŕtvymi je i guvernér provincie Modžtaba Farachmanda Naku.
Podľa iránskej agentúry IRNA ide o technickú katastrofu zavinenú možno opäť zemetrasením. Na konci minulého roka zomrelo na juhu Iránu v dôsledku zemetrasenia 40-tisíc ľudí.
Tentoraz boli otrasy pôdy omnoho slabšie. Podľa seizmologickej stanice neďaleko miesta nešťastia dosahovali včera ráno silu asi 3,6 stupňa. Zdá sa, že chvenie pôdy uviedlo do pohybu nákladný vlak s 51 vagónmi naloženými sírou, benzínom, chemickými hnojivami a bavlnou. Nie je jasné, či zemetrasenie spôsobilo iba neriadený pohyb vlaku, či došlo k menšej explózii a sústava sa rozbehla vďaka tlakovej vlne.
Každopádne sa o 4. hodine ráno miestneho času dala do pohybu a namierila si to zo stanice Abumuslim cez mesto Nišapur až do stanice Chajam. Tu sa 47 vagónov vykoľajilo a začalo horieť. Na miesto prišli požiarnici a záchranári a snažili sa zahasiť ohňom už značne zasiahnuté cisterny. Krátko po pol desiatej došlo k obrovskému výbuchu.
Podľa náčelníka štábu civilnej obrany a výnimočných situácií provincie Chorasan Vahida Barakču bolo poškodených 5 dedín v okolí stanice a ranu počuli dokonca až v 80 kilometrov vzdialenom oblastnom centre Mešched.
Podľa Barakču bezpečnostný pás široký 1 kilometer z každej strany od miesta nešťastia začali ihneď prísne strážiť príslušníci Zboru strážcov islamskej revolúcie, ktorí k vraku nikoho nepúšťali. Zvláštna vyšetrovacia komisia ešte neurčila presne príčinu tragédie. Zatiaľ je jasné len to, že väčšina ľudí zomrela v dôsledku tlakovej vlny.
Verzia o teroristickom útoku spojenom so zajtrajšími parlamentnými voľbami sa v iránskych médiách zatiaľ neobjavila a zahraniční pozorovatelia v tomto prípade naplánovaný útok tiež takmer vylučujú. Vypočítať si totiž presne čas a okolnosti výbuchu bolo prakticky nemožné.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME