FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE - „Ja už nemám veľa času a dochádza mi trpezlivosť," hovorí Libuša Zelenková (na snímke) , ktorá o necelý mesiac oslávi 73. narodeniny. „Vlastním pozemok v Košickom Klečenove, odtiaľ pochádzam. Cez tento pozemok, ktorý v roku 1916 kúpil môj starý otec, už od roku 1949 vedie cesta I/50 z Košíc do Michaloviec. V roku 1981 bola ešte rozšírená. Od štátu som však za to ani ja, ani moji predkovia nedostali ani korunu," hovorí a ukazuje výpis z katastra nehnuteľností, z listu vlastníctva aj kópiu z mapy z katastrálneho úradu, obe vlani vydané verejné listiny.
„Pozrite, tu na mape tá cesta vôbec nie je zakreslená. Čiže tá cesta vlastne právne neexistuje. Hoci napríklad na kópii z katastrálnej mapy pre potreby reštitúcie z roku 1993 zakreslená je."
Podľa Libuše Zelenkovej cesta zaberá z jej pozemkov 5767 štvorcových metrov. Prakticky od zmeny režimu v roku 1989 komunikuje so Slovenskou správou ciest a žiada majetkovoprávne vyrovnanie. „Vyjadrili sa, že ma síce evidujú, ale na vyrovnanie nemajú prostriedky. Tak ja už neviem, ako sa mám po toľkých rokoch dostať k peniazom. Uvažujem, že ich dám na súd. Alebo - videla som v televízii, ako ľudia niekde zahatali cestu. Čo keby som aj ja zahatala? Na tom pozemku mám aj veľa stromov, keby som ich niekoľko dala vyrúbať, za 30 minút je cesta zatarasená a na Michalovce nepôjde nič! Veď tá cesta je teraz moja!" hovorí, hoci to nemyslí celkom vážne.
„Takých prípadov ako pani Zelenková sú tisíce. Všetky nové cesty sú vyrovnané, ale väčšina starých spred 30 - 50 rokov nie. Na ich vyrovnanie treba možno desať miliárd korún a toľko teraz na to nie je," hovorí Jozef Fabián, riaditeľ investičnej výstavby Slovenskej správy ciest.
Podľa vedúcej majetkovoprávneho útvaru SSC Gabriely Haluškovej pozemok môže byť vlastníctvom pani Zelenkovej, ale cesta nie. „Dnes by už k ničomu takému dôjsť nemohlo, lebo podľa súčasnej legislatívy nám stavebné povolenie na cestu nevydajú, kým územie nevyrovnáme."
Podľa jej slov väčšina ciest na Slovensku nie je vyrovnaná, v minulosti sa totiž verejný záujem povyšoval nad vlastnícke vzťahy, čo sa zmenilo až po roku 1989. Pritom správa ciest dostáva ročne na vyrovnanie starých stavieb maximálne sedem - osem miliónov. „Snažíme sa vyrovnávať staré stavby podľa stupňa naliehavosti a tam, kde sa nazhromaždí najviac požiadaviek. Vlastnícke právo je nepremlčateľné, požiadavky postupne zaraďujeme do plánu a vyrovnávame, ale je to veľmi zložitý a zdĺhavý proces. Je nám to ľúto, ale pani Zelenková je jednou z mnohých," uzavrela Halušková.