Občania, ktorí si v minulom roku popri zamestnaní privyrábali aj inak, musia do konca marca podať daňové priznanie. Podmienkou je, aby vedľajšie príjmy za celý rok dosiahli aspoň 10 000 korún. Patria medzi ne napríklad zárobky z prenájmu alebo predaja nehnuteľností či z jednorazových „fušiek".
Daň sa v takomto prípade priznáva na daňovom priznaní typu B1, na ktorom sa priznávajú aj ostatné dane z príjmov obyvateľstva - napríklad zo živnosti alebo kapitálového majetku. Priznanie možno dostať na daňovom úrade, alebo sa dá stiahnuť z internetových stránok ministerstva financií (www.finance.gov.sk) alebo daňového riaditeľstva (www.drsr.sk). Nájdete ho vložené aj v dnešnom SME.
Priznanie treba doniesť alebo doporučene poslať na daňový úrad najneskôr do konca marca. Do tohto termínu treba aj zaplatiť prípadný daňový nedoplatok. Ak občan zistí, že má nárok na vrátenie preplatku dane, môže o to požiadať zároveň s podaním priznania. „Daňový úrad je povinný vrátiť preplatok najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie priznania, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku," vysvetľuje Lívia Pavlíková z Daňového riaditeľstva.
Tento rok je posledným rokom, kedy sa ešte daň priznáva podľa starého zákona, keď sa uplatňuje päť rôznych daňových sadzieb v závislosti od výšky príjmu. Na budúci rok už budú občania aj firmy platiť 19-percentnú rovnú daň.
Ako sa dajú vypočítať výdavky pri prenájme
* Občan môže viesť evidenciu o príjmoch, výdavkoch a majetku. V takom prípade si môže daňový základ vypočítať ako rozdiel medzi príjmami a skutočnými nákladmi, napr. na energie.
* Druhou možnosťou je vedenie jednoduchého účtovníctva. V takom prípade však musí občan viesť účtovníctvo počas celého roka.
* Administratívne najjednoduchšie je uplatnenie výdavkov vo výške jednej štvrtiny dosiahnutých príjmov z prenájmu.
Vypĺňame daňové priznanie typu B1
Začíname...
Daňové priznanie typu B1 má desať strán. Ak ste však mali len príjmy zo zamestnania a nejaké vedľajšie zárobky, vyplníte len časť z nich. Treba pritom pamätať na to, že jednotlivé políčka vypĺňame zľava, ak ide o textové informácie. Čísla (peňažné sumy) sa, naopak, zarovnávajú doprava.
Na prvej strane vyplňte osobné údaje - okrem dátumu narodenia a rodného čísla stačí meno a adresa. Čísla účtov vypĺňajú len podnikatelia. Druhá strana sa vypĺňa rovnako ako v daňovom priznaní typu A, o ktorom sme písali pred týždňom: V III. oddiele vyznačíte, či poberáte starobný alebo invalidné dôchodky a vypíšete údaje o deťoch a partnerovi, ktorého príjem za celý rok nepresiahol 38 760 Sk. Spomínané informácie vypisujete len v prípade, ak si chcete uplatniť odpočítateľné položky na deti, manžela a zdravotné postihnutie.
Do riadka 24 napíšte celkové hrubé príjmy od všetkých zamestnávateľov a o riadok nižšie sumu odvodov. Ak ste boli zamestnaní v zahraničí, sumy prepočítajte na koruny podľa priemeru kurzov NBS z posledných dní v jednotlivých mesiacoch roka. Do riadka 26 si môžete napísať vlastné príspevky na doplnkové dôchodkové pripoistenie. V riadku 27 bude suma z riadka 24 mínus sumy z riadkov 25 a 26.
Priznávame vedľajšie príjmy
Teraz môžete obrátiť na stranu 5 a začať priznávať vedľajšie príjmy. Oddiel VII slúži na priznanie príjmov z prenájmu. Do tabuľky č. 4 vpíšete celkové príjmy z prenájmu, ako aj sumu výdavkov nevyhnutných na dosiahnutie príjmov. Takými výdavkami môžu byť pri prenájme bytu napríklad platby za energie a vodu, ak si ich neplatí nájomca. Ak však nechcete viesť evidenciu výdavkov, zákon vám dáva možnosť určiť sumu výdavkov vo výške 25 percent z príjmov.
Ak máte prenajímanú vec v podielovom spoluvlastníctve, uvádzate v priznaní len sumy zodpovedajúce vášmu podielu. Pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov si celú sumu prizná jeden z nich.
Výsledné sumy príjmov a výdavkov sa prenesú do riadkov 41 a 42. Celkový zisk sa zanesie do riadka 43 a prepíše aj do riadkov 47 a 50.
Ďalšie vedľajšie príjmy sa zapisujú na ďalšej strane do tabuľky č. 6. Netreba sa zľaknúť siedmeho riadka tejto tabuľky - starobné a invalidné dôchodky a výživné na deti sú od dane oslobodené a preto sa do tohto riadka nevypĺňajú. Sumy príjmov a výdavkov z posledného riadka tabuľky sa prenesú do riadkov 51 a 52, ich rozdiel do riadka 53.
Tým je priznanie vedľajších príjmov hotové a môžete obrátiť na siedmu stranu priznania, kde si vypočítate celkový daňový základ. Zaujíma vás len spodná polovica tejto strany. Do riadka 61 prepíšete sumu z riadka 27. Ak ste mali príjmy z prenájmu, tak do riadka 65 prepíšte obsah riadka 50 a daňový základ z ostatných príjmov (riadok 53) prepíšete do riadka 66. Súčet z riadkov 65 a 66 vpíšte do riadka 67. K tomuto číslu pripočítajte údaj z riadka 61 a výsledok vpíšte do riadka 72 a následne aj o stranu ďalej do riadka 73.
Výpočet dane
Do riadkov 74 až 79 vpíšte všetky odpočítateľné sumy, na ktoré máte nárok a ich súčet uveďte v riadku 80. Tento súčet odpočítajte od hodnoty riadka 73 a napíšte do riadka 81. O riadok nižšie sa vpíše táto suma zaokrúhlená smerom nadol na celé stokoruny.
V riadku 83 uvediete daň, ktorú ste mali za minulý rok zaplatiť. Vypočítate si ju podľa uvedenej tabuľky. Vo zvyšných riadkoch na ôsmej strane priznania si môžete daňovú povinnosť čiastočne znížiť o dane zaplatené pri práci v zahraničí.
Na strane 9 prepíšte vypočítanú daň do riadkov 98, 99 a 101. Do riadka 102 vpíšte celkovú daň, ktorú vám v priebehu minulého roka zrazili všetci zamestnávatelia.
Od čísla v riadku 101 odčítajte sumu z riadka 102. Ak dostanete kladné číslo, napíšte ho do riadka 106 - je to nedoplatok, ktorý ešte musíte zaplatiť. Pri zápornom čísle ide o preplatok, ktorý napíšete do riadka 107 a požiadate daňový úrad o jeho vrátenie.
Na záver už len stačí na poslednú stranu vypísať sumu darov, prípadné osobitné záznamy (napríklad o ďalších deťoch, ktoré sa nezmestili na stranu 2). Ak ste si výdavky súvisiace s prenájmom uplatňovali percentom z príjmov, treba ešte na tejto strane začiarknuť príslušné políčko.
Ako si vypočítať daň (riadok 83)
suma z r. 82 sadzba dane
0 - 90 000 10 %
90 000 - 180 000 9 000 Sk + 20 % zo sumy presahujúcej 90 000 Sk
180 000 - 396 000 27 000 Sk + 28 % zo sumy presahujúcej 180 000 Sk
396 000 - 564 000 87 480 Sk + 35 % zo sumy presahujúcej 396 000 Sk
564 000 a viac 146 280 Sk + 38 % zo sumy presahujúcej 564 000 Sk
SME O DANIACH
Vo štvrtok 26. februára si v štvrtej časti daňového seriálu prečítate, ako majú pri vypĺňaní daňového priznania za minulý rok postupovať živnostníci. Tí budú na priznanie dane používať to isté tlačivo B1, ktoré ste našli vložené v dnešných novinách.