Stredisko cenných papierov v polovici marca zaniká. Účty majiteľov akcií a dlhopisov bude po ňom spravovať Centrálny depozitár. Na tieto účty sa však už nebudú dať pripisovať nové cenné papiere. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Kapitálovému trhu hrozí o mesiac kolaps. Kľúčoví účastníci trhu ani burza cenných papierov stále nemajú pripravené počítačové systémy, ktoré budú pre svoju činnosť potrebovať už 19. marca. Vtedy sa Stredisko cenných papierov pretransformuje na Centrálny depozitár cenných papierov, čo prinesie zmeny aj do vyrovnania obchodov s akciami a dlhopismi.
Vyrovnanie priamych obchodov s verejne obchodovateľnými cennými papiermi by po novom nemalo byť len v rukách burzy ako doteraz, ale majitelia akcií a dlhopisov budú môcť využiť aj služby členov Centrálneho depozitára. Tými sú zatiaľ štyria veľkí obchodníci s cennými papiermi, no chýbajú im nové počítačové systémy a niektoré dôležité informácie.
Denníku SME včera časový sklz v zavádzaní nového systému potvrdila aj Burza cenných papierov v Bratislave. „K informáciám od Centrálneho depozitára sa dopracúvame iba postupne. Náš softvér potrebujeme pripraviť na závažné zmeny. Koncom februára ešte len budeme mať školenie v Centrálnom depozitári. Veríme, že na ňom sa dozvieme všetko, čo potrebujeme, aby sme ukončili potrebné programátorské práce. Veríme tiež, že nám zvýši čas aj na testovanie systémov," povedala šéfka burzy Mária Hurajová. Ak to burza nestihne, je podľa Hurajovej pripravená „zvládnuť svoju činnosť aj manuálne".
Podobná situácia vládne aj u kľúčových hráčov na kapitálovom trhu. Členovia Centrálneho depozitára by mali byť od 19. marca pripravení na vyrovnávanie obchodov s akciami a dlhopismi medzi svojimi klientmi. Podľa dostupných informácií na to však stále nemajú pripravené počítačové systémy a čakajú na usmer nenie.
Vedenie Centrálneho depozitára sa snaží hroziaci kolaps kapitálového trhu odvrátiť. „So svojimi členmi a burzou cenných papierov úzko spolupracujeme. Spolu sa snažíme dospieť k riešeniu tak, aby nedošlo k znefunkčneniu slovenského kapitálového trhu," tvrdí hovorkyňa Centrálneho depozitára Želmíra Habánová. Podľa nej sa nový systém testuje už od polovice minulého roka.
Centrálny depozitár doteraz prijal štyroch členov. Sú medzi nimi napríklad Slovenská sporiteľňa či RM-S. „Členstvo znamená napríklad možnosť otvárať a viesť účty majiteľov cenných papierov, ďalej podávať príkazy na prevod zaknihovaných cenných papierov a príkazy na zúčtovanie a vyrovnanie burzových a mimoburzových obchodov s cennými papiermi," vysvetlila Habánová.
Čo sa stane s účtami ľudí?
* účty zriadené do 19. marca 2004 bude Centrálny depozitár viesť aj naďalej, preberie teda úlohu Strediska cenných papierov,
* starú evidenciu akcií a dlhopisov si Centrálny depozitár zachová až dovtedy, kým nebude prázdna,
* majitelia účtov budú môcť požiadať člena Centrálneho depozitára alebo obchodníka, ktorý má s členom uzatvorenú zmluvu, už len o odpísanie cenných papierov z ich účtu,
* po 19. marci Centrálny depozitár neumožní pripisovanie cenných papierov na staré účty, nadobúdatelia akcií si teda budú musieť otvoriť nový účet u niektorého z členov Centrálneho depozitára,
* do 19. septembra 2004 bude prevod akcií či dlhopisov zo starých účtov na nové bez poplatku,
* účet majiteľa vedený v starej evidencii zanikne okamihom, keď na ňom nebude evidovaný žiadny cenný papier.