BRATISLAVA - Štát obciam odovzdá ďalšie právomoci. Mnohé z nich sa však ešte nevyrovnali ani s kompetenciami, ktoré majú už dnes. Splnomocnenec vlády pre decentralizáciu Viktor Nižňanský tvrdí: „Ak obce nebudú užšie spolupracovať, v reforme verejnej správy nebude možné pokračovať." Problémom by sa čoskoro mala zaoberať vláda.
Nižňanský dnes ešte nevie povedať, akú formu „užšia" spolupráca bude mať. Do úvahy podľa neho prichádza niekoľko možností - dokonca aj združovanie či „zlučovanie obcí so zánikom alebo bez zániku".
Starostovia úvahy o zlučovaní neradi počúvajú. „Môžeme sa vzdať svojich postov, ale nikto sa nevzdá histórie," hovorí starosta Kolty v Novozámockom okrese Štefan Čomor. Rozdrobenosť sídelnej sústavy, ako jedno zo slovenských špecifík, „či chceme, alebo nechceme, musíme tolerovať".
„Tým, že sme sa osamostatnili, sme urobili najlepšiu vec," tvrdí Pavol Hašúk, starosta Štitárov, jednej z najmladších obcí na Slovensku. Niekdajšia časť Nitry strávila v „područí" mesta 27 rokov. „Za to obdobie sme prišli zhruba o 15 až 20 miliónov korún. Za to sme mohli mať kanalizáciu aj plyn."
Starosta Nižného Hrušova (okres Vranov nad Topľou) Ján Jusko hovorí, že obce do 200 obyvateľov podľa neho nie sú životaschopné. „Tam by podľa mňa ani nemali voliť starostu. Mali by sa zlúčiť, a tak si nažívať."
Aj Hašúk si myslí, že malé obce nemôžu efektívne fungovať, hoci životaschopnosť obce podľa neho nezávisí od toho, koľko má obyvateľov. „Či sa obec rozvíja, alebo nie, na 80 percent závisí od šikovnosti starostu. Keď je starosta lenivý, obec môže mať aj 1600 obyvateľov, nebude sa rozvíjať."
Štát obciam pred časom ponúkol možnosť, aby sa dobrovoľne združili pod hlavičkou spoločných obecných úradov, no nie všetky to využili. Obce sa môžu rozhodnúť, či vstúpia do právneho vzťahu. „Na báze dobrovoľnosti to nikdy nepôjde, lebo tam ide o prestíž," hovorí Jusko.
Starostovia si napriek všeobecnému nezáujmu o zlučovanie obcí myslia, že vývoj k nemu povedie. „Malá obec skôr či neskôr príde na to, že zlúčenie s inou je nevyhnutné," myslí si Hašúk.
(joč, sita)
Obce k 31. decembru 2000*
k 31. 12. 2000 bolo na Slovensku 2883 obcí. Viac ako dve tretiny obcí malo menej ako 1000 obyvateľov, takmer 42 percent menej ako 500 obyvateľov. Menej ako 100 obyvateľov malo 123 obcí,
* dňom komunálnych volieb 7. 12. 2002 pribudlo osem nových obcí. Podľa zákona o obecnom zriadení sa obec už môže rozdeliť (a teda vzniknúť nová) iba vtedy, ak nové obce budú mať najmenej 3-tisíc obyvateľov a urbanisticky už nesplynuli s ostatnými časťami starej obce.
(joč)