Predkladateľ Pavol Minárik z KDH sa čuduje: „Spomínam si na situáciu pred piatimi rokmi, keď sa prevalilo, že jeden politik si v predvolebnej kampani zaplatil troch novinárov. Všetci sa tvárili - aká hrôza." Verejnosť sa podľa neho musí rozhodnúť, či chce, aby SIS cez novinárov masírovala verejnú mienku.
Jediný, kto zákon podporil, bol Peter Muránsky z KDH, poslanci Smeru sa zdržali, ostatní boli proti vrátane poslankyne ANO Ivety Henzélyovej, ktorej stranícky kolega Ľubomír Lintner je spoluautorom novely. „Po rôznych analýzach a rozhovoroch som usúdila, že ak majú služby efektívne pracovať, nemali by sme im brániť spolupracovať s novinármi."
Ministri za ANO v utorok vyhlásili, že by zákon podporili. „Venovala som sa tomu asi viac ako naši ministri," hovorí Henzélyová. Stranícku líniu však dodrží.
Predseda výboru Viliam Soboňa z HZDS povedal, že novela nerieši problém, iba reaguje na prípad bývalého komentátora denníka SME Petra Tótha, ktorý sa krátko po odchode z médií stal šéfom kontrarozviedky v SIS.
Ladislav Polka z ĽÚ chcel, aby zákon zakázal spoluprácu so SIS aj „advokátom, exekútorom a audítorom". Keď návrh neprešiel, nepodporil zákon vôbec. „Je vecou šikovnosti siskára, kde si nájde informácie." Polka hovoril, že novinári spolupracujú so SIS zadarmo, nebol však o tom presvedčený. „Nie som povinný si o tom čokoľvek myslieť."
Hovorca SIS Vladimír Šimko priznal, že SIS s novinármi spolupracuje.
(mož)
Novinár Spurný: V Česku taký problém nemáme
V Českej republike o spolupráci novinárov s tajnou službou nikdy oficiálne nediskutovali.
„Nie je etické, ak je novinár akýkoľvek spolupracovník čohokoľvek," povedal komentátor týždenníka Respekt Jaroslav Spurný. „Novinár môže mať svoje kontakty a v rámci dobrej spolupráce sa cez neho môžu pustiť niektoré informácie." Musia však byť pravdivé a novinár za to v žiadnom prípade nesmie brať peniaze. „Má napríklad exkluzivitu a je to novinár, ktorý o danej problematike píše. Funguje to tak všade na svete," myslí si Spurný. V Česku je podľa neho problém skôr v tom, že novinári berú peniaze od súkromných firiem, prípadne rôznych lobistov.
Maďarský zákon o tajných službách spoluprácu tajných služieb s novinármi nezakazuje a nikto proti tomu zatiaľ verejne neprotestoval. Nemenované zdroje sú si isté, že niektorí novinári s tajnou službou spolupracujú, zatiaľ to však v krajine nevyvolalo žiadny škandál. (mož, pm)