BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Opatrenia, ktoré majú umožniť pružnú reakciu na prípadný príchod veľkého počtu uchádzačov o prácu z nových členských krajín Európskej únie a na možné snahy o zneužívanie britského sociálneho systému schválila v utorok aj britská vláda. Zatiaľ sa však o nich šíria iba dohady, pretože vláda chce s nimi najskôr oboznámiť poslancov a mieni tak urobiť až v pondelok. Tejto téme sa na titulnej alebo na hlavnej spravodajskej strane venujú všetky britské denníky.
Podľa Guardianu premiér Tony Blair potvrdil princíp, ktorý väčšina súčasných členských krajín EÚ odmietla. Podľa neho nielen turisti, ale aj uchádzači o prácu majú mať voľný prístup do Británie, keď desať ďalších štátov získa plné členstvo v EÚ. Po utorku je však pravdepodobné, že ministri sprísnia pravidlo o trvalom pobyte, ktoré osobám prichádzajúcim zo zahraničia po istú dobu neumožňuje dostať v Británii podporu v nezamestnanosti ani príspevok na bývanie. V súčasnosti je tento limit šesť mesiacov, no možno ho rozšíria na 18 mesiacov alebo až dva roky - tvrdí Guardian.
Je tiež možné, pokračuje denník, že zamestnávatelia budú musieť vybaviť pre tých, ktorých chcú prijať z nových členských štátov, pracovné povolenie. Tieto a možné ďalšie obmedzenia by sa však uplatnili, iba ak počet prisťahovalcov bude oveľa vyšší než 12 až 13 tisíc ročne, ako predpovedá ministerstvo vnútra, alebo ak nezamestnanosť v Británii začne stúpať.
Independent však píše, že ministri odmietli výzvy na zavedenie systému "pracovných povolení", pretože by to iba nútilo ilegálnych pracovníkov skrývať sa. A podľa denníka Times premiér Blair dosiahol kompromis, ktorý má zabezpečiť, že prisťahovalci z východnej Európy nebudú môcť hneď po príchode žiadať sociálne dávky.
Daily Telegraph tvrdí, že Tony Blair zvolal stretnutie po rozporoch medzi ministrami v otázke, aké opatrenia by sa mali prijať. Minister vnútra David Blunkett chcel umožniť väčšiemu počtu prisťahovalcov legálne pracovať s čo najmenšími obmedzeniami. Iní, vrátane premiéra a ministra zahraničných vecí Jacka Strawa, mali obavy, že náhly prílev východoeurópskych Rómov, ktorých by lákali britské sociálne dávky, by sa stal témou v období pred voľbami.