Britský veľvyslanec Ric Todd vo svojej rezidencii pod Slavínom hovorí, že pre mladých ľudí je prirodzené študovať aj pracovať v zahraničí a robia to tak aj mladí Briti.
sociálny systém. „To, že neobmedzujeme pracovný trh, neznamená, že práca v Británii je pre všetkých," hovorí Todd.
Aký je váš názor na články v britskej bulvárnej tlači o rómskej vlne žiadateľov o sociálne dávky? Daily Express napísal, že príde 1,6 milióna Rómov.
„Nie je to náš názor. Niektoré články, ktoré v Británii vyšli, neboli správne a profesionálne."
Má veľvyslanectvo informácie, že sa slovenskí občania chystajú zneužívať britský sociálny systém?
„Nie."
Lobovala slovenská diplomacia za to, aby Británia opatrenia na ochranu pracovného trhu nezaviedla?
„Minister zahraničných vecí Eduard Kukan svoje stanovisko oznámil diplomatickému zboru. Slovensko má podobný názor ako my - voľný pohyb ľudí je pre úniu veľkou výhodou."
Slovenská strana vás teda neoslovila?
„Nie."
Podobné obavy boli pred vstupom Španielska a Portugalska do únie v roku 1986. Myslíte si, že by zo Slovenska mohlo odísť toľko ľudí, že by to vzbudilo v Británii pozornosť?
„Vtedy u nás platilo prechodné obdobie, pretože ľudia mali strach z veľkej vlny. Ale nebola. V Británii sme sa poučili, že ak sú v niektorej krajine nižšie mzdy, neznamená to, že jej obyvatelia hneď zaplavia našu krajinu. Tentoraz vysvetľujeme, aká je situácia.
Aká je?
„Náš sociálny systém je prísny a nie sme hlúpi, aby sme každému, kto je nespokojný so životom na Slovensku, alebo mu tam nepostačujú sociálne dávky, dali peniaze, keď si ich vypýta u nás. To je absurdné. U nás nič nedostane."
S prácou je to ako?
„Pracovné príležitosti sú, neznamená to však, že je jednoduché prácu si nájsť. Ľudia s vyššou kvalifikáciou majú väčšiu šancu. Ak niekto neovláda anglický jazyk, nemá dostatočné vzdelanie i kvalifikáciu a môže robiť len jednoduché, manuálne práce, bude mať obrovský problém nájsť si v Británii prácu."
Čo je v tejto chvíli pre Londýn dôležitejšie - zdôrazňovať, že nedovolí zneužívať sociálne dávky alebo, že pracovný trh zostáva otvorený pre kvalifikovanú pracovnú silu?
„Pre nás je dôležité ukázať, že stredná Európa je rovnocenným členom únie. Voľný pracovný trh je dôležitá výhoda únie. Chceme prilákať ľudí, ktorí nám majú čo ponúknuť. Predpokladáme, že veľa ľudí zo Slovenska bude v Británii pracovať len určitý čas alebo študovať. Nemyslím, že by slovenskí občania chceli emigrovať do Británie."
Minister vnútra Blunkett povedal, že vláda víta legálnych pracovníkov a má program na podporu prisťahovalectva do Škótska, Londýna a na juhovýchod Anglicka. Aké sú šance kvalifikovaných ľudí zo Slovenska?
„Blunkett hovoril, že Británia potrebuje kvalifikovanú pracovnú silu - lekárov, zdravotný personál, počítačových odborníkov, inžinierov. Dobré šance majú ľudia so vzdelaním, kvalifikáciou, ktorí dobre ovládajú jazyk."
Čo hovorí vaša skúsenosť, majú ľudia zo Slovenska šancu presadiť sa?
„Najmä študenti z vysokých škôl chcú cestovať do Británie, možno pár rokov tam pracovať, alebo si doplniť vzdelanie na univerzite, prípadne študovať aj pracovať a potom sa vrátiť do vlasti. Chcel by som upozorniť ešte na jednu vec - keď ľudia porovnávajú príjmy, zdá sa im, že v Británii sú obrovské. Ale pozor, na Slovensku stojí pivo okolo 25 korún, v Británii asi 200."
Odporučili by ste mladým, kvalifikovaným ľuďom hľadať si zamestnanie v Británii?
„Myslím, že je to dobrý nápad. U nás chce až 40 percent mladých ľudí pracovať v zahraničí. Nechcú opustiť krajinu navždy, len využívajú možnosť pracovať niekoľko rokov mimo."