
Jeden z utečencov si ešte pred rozhodnutím parlamentu zašil na protest oči a ústa. FOTO - TASR/EPA
HAAG - Holandsko vykáže z krajiny tisícky ľudí, ktorí v krajine neúspešne žiadali o politický azyl. O osude približne 26 000 ilegálnych imigrantov včera rozhodol holandský parlament. Musí ho ešte schváliť horná komora parlamentu, ale tam by to už nemal byť problém.
Zákon pripravila stredopravicová vláda a vyvolal búrlivú diskusiu. Je to totiž vôbec prvý zákon v Európe, ktorý hovorí o vysťahovaní imigrantov bez ohľadu na to, že v krajine žijú aj niekoľko rokov. Mnohí z nich síce nikdy nezískali azyl, ale založili si tam rodiny a ich deti chodili do holandských škôl. Do už aj tak napätej situácie sa primiešali protesty azylantov. Jeden z nich si dokonca zašil ústa a oči.
Holandsko zákon o ilegálnych imigrantoch rozdelil. Na jednej strane si totiž krajina zakladá na tolerantnosti, na druhej však téma imigrantov trápi čoraz viacej ľudí. Politici to pochopili pred dvoma rokmi, keď vďaka tvrdej kritike politiky voči cudzincom vyhrala voľby dovtedy neznáma strana Listina Pima Fortuyna, ktorého tesne pred voľbami zavraždili.
Zákon dáva ilegálnym imigrantom maximálne tri roky na to, aby opustili krajinu. Je nekompromisný a nedáva príliš veľké nádeje na jeho obchádzanie. Ľudia, ktorí boli zvyknutí vždy nejakým spôsobom zostať aj napriek zákazom, by už nemali uspieť. Amnestiu vraj dostane len 2300 z nich.
Politiku voči ilegálnym imigrantom v posledných rokoch zostruje takmer celá západná Európa. Nikto sa však doteraz neodhodlal všetkých vrátiť domov. Organizácie bojujúce za dodržiavanie ľudských práv totiž upozorňujú, že poslať celú rodinu do Somálska alebo Afganistanu je nebezpečné. Nútení navrátilci môžu byť ohrození. Holandsko imigračnú politiku sprísnilo už v roku 2001. V tom čase žiadalo o azyl viac ako 40 000 ľudí. Minulý rok to podľa odhadov urobilo už iba 10 000. Zákon sa má týkať iba tých, ktorí do krajiny prišli pred prvým sprísnením.
Autor: kos