BRATISLAVA - Sociálna poisťovňa nemá dosť peňazí na to, aby vyplatila jednorazové dávky dôchodcom na zmiernenie dosahu daňových reforiem a zdraženia energií. Slobodné fórum, ktoré chce v parlamente presadiť 2000-korunový príspevok pre seniorov, argumentuje tým, že poisťovňa získala takmer desať miliárd zo zrušeného Národného úradu práce a na tento rok má hospodáriť s prebytkom 20,1 miliardy korún. K iniciatíve na vyplatenie príspevku penzistom sa po utorkovom rokovaní oboch strán pridal aj Ficov Smer.
„Sociálna poisťovňa dostala peniaze z Národného úradu práce. Z toho asi tri miliardy sú na krytie deficitov dôchodkových fondov, zvyšok zostal voľný," tvrdí poslankyňa za Slobodné fórum Ľubica Navrátilová, ktorá návrh na dôchodcovskú dávku vypracovala.
Podpredseda rady riaditeľov Sociálnej poisťovne Michal Horváth však oponuje. „Všetky tieto peniaze šli do nášho rezervného fondu. Tento rok sa skončí hospodárenie s prebytkom, ale v ďalších rokoch očakávame veľké deficity, keďže sa spúšťa druhý pilier dôchodkového poistenia, a navyše čelíme problému so starnutím populácie," tvrdí. Princíp „teraz máme peniaze, tak ich miňme" by podľa neho ohrozil vyplácanie dôchodkov v budúcnosti.
„Uvedomujem si, že náš návrh je nesystémový, ale chceme utvoriť mechanizmus na kompenzovanie cenových šokov pre dôchodcov," priznáva poslankyňa.
Na jednorazové dávky vo výške 2000 korún by bolo treba naviac 2,5 miliardy korún. Podobná požiadavka z dielne SMK, ktorá navrhuje tisíckorunové dávky, by si vyžiadala 1,2 miliardy. „Nemáme s tým problém, peniaze by sme vyplatili, ale iba vtedy, ak sa nájde dostatočné krytie. Nemôže to byť na úkor zvyšovania schodku verejných financií," poznamenal Miklošov poradca.
V koalícii už existuje politická dohoda, že návrh SMK sa zrealizuje, ak nezamestnanosť v priebehu tohto roka klesne výraznejšie, ako to predpokladá rozpočet. V takom prípade by sa totiž v Sociálnej poisťovni mohli nahromadiť dostatočné peniaze. Takéhoto prilepšenia by sa však dôchodcovia dočkali až v druhej polovici roka, keď sa bude dať zhodnotiť vývoj nezamestnanosti.
Bez zvýšenia celkového verejného deficitu by sa dali peniaze na spomínané dávky nájsť tak, že by sa adekvátne znížili výdavky štátneho rozpočtu. Tam však už bude musieť vláda škrtať v prípade, keď kórejská automobilka Hyundai/Kia potvrdí svoj záujem investovať na Slovensku. Štát bude musieť investorovi prispieť zhruba dvoma miliardami korún. V kapitole rezortu hospodárstva je na tento účel vyčlenených len 230 miliónov korún. „Rezerva vlády je tentoraz nepoužiteľná. Pri schvaľovaní rozpočtu ju poslanci znížili na 250 miliónov korún a na podporu investorov v nej nie sú žiadne prostriedky," povedal Papanek. Vlani, keď vláde chýbala miliarda na podporu investície PSA v Trnave, našla ju viazaním rozpočtových výdavkov. Či sa k tomu uchýli aj tento rok, Papanek nepovedal.
Analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian je rovnako ako ministerstvo financií proti zvyšovaniu schodku verejných financií. „Bol by to nebezpečný precedens. Vláda by stratila dôveru, čo by sa mohlo v konečnom dôsledku prejaviť napríklad vo zvýšení úrokov, za ktoré si štát požičiava peniaze," povedal. Ak by sa aj mali hľadať rezervy v štátnom rozpočte, tak Kotian by sa pozrel na výdavky na poľnohospodárstvo. „Celkovo však takéto jednorazové dávky považujem za nesystémové," zdôraznil.
Návrhy na dávky pre dôchodcov
- Slobodné fórum vypracovalo návrh na jednorazovú dávku pre dôchodcov vo výške 2400 Sk. Vyžadovalo by to 2,9 miliardy korún.
- Autorka návrhu Ľubica Navrátilová (SF) nato, ako dostala zo Štatistického úradu spresnené informácie o raste životných nákladov, upravila navrhovanú výšku dávky na 2000 Sk. Nároky na verejné financie by tak klesli približne na 2,5 mld. Sk.
- Strana maďarskej koalície pripravila vlastný návrh na dávku vo výške 1000 Sk, na čo by bolo treba 1,2 miliardy korún. Vládne strany sa dohodli, že taká dávka sa vyplatí, ak nezamestnanosť klesne výraznejšie, ako sa čakalo pri zostavovaní rozpočtu.