Od piatka dvadsiateho februára bude v berlínskej Novej národnej galérii hosťovať najslávnejšie múzeum moderného umenia na svete - Museum of Modern Art, alebo, slovami biznisu, jedna z jeho najsilnejších značiek, MoMA. Zbierka newyorského múzea je totiž považovaná za najvýznamnejšiu zbierku minulého storočia. „Vďačí za to šikovnej nákupnej politike zakladateľa, historika umenia Alfreda H. Barra," povedal týždenníku Focus Peter Raue, predseda Združenia priateľov Novej národnej galérie. „Do Európy sa dostanú diela napríklad Sen Henriho Rousseaua, ktoré newyorské múzeum nikdy na nijakú európsku výstavu neposlalo."
Dvesto obrazov dvadsiateho storočia príde do Berlína pôvodne z osobnej iniciatívy Petera Raueho. A výstavu zastrešujú ministri zahraničia - Joschka Fischer a Collin Powell - dvoch krajín, ktorých vzťahy sa mimoriadne pokazili, zvlášť od irackej krízy. Umenie má tentoraz slúžiť politike ako most. Berlín sa stane jedinou zahraničnou zastávkou tejto výstavy. Nemecká spolková vláda prevzala zodpovednosť za poistenie rizík - ale bez toho by sa výstava takéhoto rangu ani nedala zrealizovať. Náklady na poistenie sú v tomto prípade obrovské, až 8,5 milióna eur. „Pri 700 000 návštevníkoch pokryjeme náklady," tvrdí Raue.
Ide o výstavu, ktorú, kým sa v New Yorku nedokončia rekonštrukčné práce, sa nadlho bude dať vidieť jedine v Berlíne - predstavuje prierez vývojom moderného umenia: Paul Cézanne, Vincent van Gogh, trinásťkrát Pablo Picasso, celá jedna miestnosť Henriho Matissa, Chagall, Duchamp, Klee, Magritte, Lichtestein, Pollock a komiksové obrazy zo sedemdesiatych rokov amerického maliara Philipa Gustona, a tiež Warhol. Nová národná galéria bude teda na sedem mesiacov vyhradená samým svetovým VIP-om: od Cézannových Kúpajúcich sa, van Goghovho Tanca, až po pop-artového Lichtensteina, Newmana až po Hoppera či Balthusa a napokon po cyklus Gerharda Richtera, ktorý sa vráti do svojej vlasti, kde koniec koncov vznikol a kde ho MoMA odkúpilo, ako pripomínajú nemecké médiá. MoMA v Berlíne je už niekoľko týždňov veľkou témou nemeckých médií, píše sa o novom „Marshallovom pláne v kultúre" a o „mýte MoMA". Komentáre amerických a nemeckých novín siahajú od nadšenia po iróniu: „Zberatelia pohľadníc, pozor! Všetky repropredlohy teraz uvidíte v Berlíne!"
„V americko-nemeckých vzťahoch musíme skúmať naše spoločné korene. Berlín a New York spája špecifický vzťah. New York sa stal mestom umenia, akým sa mal stať Berlín, keby neboli prišli nacisti," povedala v rozhovore pre denník Die Welt nemecká spolková ministerka kultúry Christa Weissová. „Tu bola rana, ktorú nacisti spôsobili moderne, celkom viditeľná. Až kým sa koncom minulého storočia do Berlína nevrátili niektoré súkromné zbierky, bez ktorých by tu v dejinách moderného umenia zostala medzera. V tomto zmysle je prezentácia MoMA v Berlíne historicky primeraná a dôsledná."
MoMA v Novej národnej galérii
Termín
20. 2. - 19. 9.
Vstupné
10 až 12 eur
zvláštne vstupenky bez čakania 27 eur
Katalóg
29 eur