Dôchodcovia môžu od januára naplno zarábať

BRATISLAVA - Zarábať a popritom poberať dôchodok v plnej výške? Od Nového roka to je možné. Zákonom o sociálnom poistení ...


BRATISLAVA - Zarábať a popritom poberať dôchodok v plnej výške? Od Nového roka to je možné. Zákonom o sociálnom poistení sa totiž upustilo od zásady „dôchodok alebo zárobok".

„Dôchodcovia, ak môžu, chcú a majú možnosť, čo, samozrejme, nie je vždy a všade, môžu bez dosahu na svoj dôchodok pracovať alebo vyvíjať zárobkovú činnosť, ktorá im utvorí ďalší zdroj príjmov," vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.

Zásada obmedzovala všetky skupiny dôchodcov - dôchodok buď vôbec nedostávali, alebo len v obmedzenej výške. Jej účinkom sa vyhli len tí, čo mali pracovnú zmluvu najviac na jeden rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodcovia možnosť zarábať „bez obmedzení" vítajú. Obávajú sa však, že nebudú mať dosť pracovných príležitostí. Dohody o pracovnej činnosti, na ktoré nemálo penzistov ešte vlani pracovalo, sa totiž zrušili a možnosti, ktoré Zákonník práce ponúka, zamestnávateľom nevyhovujú. „Pravdepodobne klesne záujem zamestnávať dôchodcov. Tí už budú odkázaní len na zamestnania, ktoré vyžadujú nízku kvalifikáciu, rôzne pomocné či sezónne práce," myslí si predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Kamil Vajnorský.

Peter Húska z ministerstva práce si, naopak, myslí, že zamestnávateľom prídu dôchodcovia vhod, okrem iného pre to, že sú časovo prispôsobiví. „Nepôjde len o pomocné práce ako strážnik či upratovačka. Medzi dôchodcami je dostatok kvalifikovanej pracovnej sily," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Sociologička Iveta Radičová pripúšťa, že niektorí zamestnávatelia, u ktorých dôchodcovia pracovali na dohodu o pracovnej činnosti, „budú hľadať zamestnancov z iných sociálnych skupín". Do úvahy podľa nej prichádzajú najmä študenti, ktorých Zákonník práce umožňuje zamestnávať na dohodu o brigádnickej práci.

Že zamestnávatelia o dôchodcov neveľmi stoja, potvrdzuje invalidná dôchodkyňa Nora Rusnáková z Piešťan. „Možnosti nájsť si prácu sú úbohé," tvrdí. Absolventka vysokej školy pedagogickej hľadala prácu sama i prostredníctvom úradov práce, no bezvýsledne. Sami zamestnávatelia jej vraj tvrdia, že ju nemôžu prijať pre jej postihnutie.0

Zásada dôchodok alebo zárobok už neplatí

Zásada dôchodok alebo zárobok do minulého roku obmedzovala všetky skupiny dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu

Pracujúcim dôchodcom sa dôchodok vyplácal iba vtedy, keď mali pracovnú zmluvu na obdobie, ktoré nepresiahlo rok.

V podobnej situácii boli aj invalidní dôchodcovia. Čiastoční invalidní dôchodcovia museli stále predkladať údaje o výške príjmu - ak presiahol istú hranicu - prišli o dôchodok. Kto zamestnal invalidného dôchodcu, musel to nahlásiť Sociálnej poisťovni, ktorej posudkoví lekári si invalidného dôchodcu predvolali, aby posúdili, či stále spĺňa nárok na dôchodok, alebo či sa jeho zdravotný stav nezlepšil.

Ostatné dôchodky, ako za výsluhu rokov či vdovské, sa zase krátili, ak poberateľ pracoval.

Čo sa zmenilo pre pracujúcich starobných dôchodcov

Do konca minulého roka nebolo možné poberať dôchodok skôr ako po dosiahnutí dôchodkového veku. Dnes je možné požiadať o predčasný dôchodok, a to už po desiatich rokoch zamestnania. Popri poberaní predčasného aj starobného dôchodku je možné bez obmedzenia pracovať. Práca popri predčasnom dôchodku

SkryťVypnúť reklamu

Kto požiada o predčasný dôchodok, má ho istým spôsobom krátený - za každých 30 dní sa mu skracuje o 0,5 percenta. (Príklad: Ak by sa dôchodok priznal 12 mesiacov pred dosiahnutím dôchodkového veku, znížil by sa o 6,5 percenta. Aby sa však vôbec priznal, musí byť vyšší ako 1,2-násobok životného minima, teda dnes 5053 korún).

Ak dôchodca ďalej pracuje popri poberaní predčasného dôchodku a odvádzal poistenie, po skončení pracovného pomeru sa výška dôchodku prepočíta. Dôchodca však získa iba časť nárokov, za obdobie, keď pracoval.

Práca popri starobnom dôchodku

Pracujúci dôchodca platí starobné poistenie, po skončení pracovného pomeru sa mu k dôchodku pripočíta časť nárokov za obdobie, keď ďalej pracoval.

Osobitnou skupinou sú dôchodcovia, ktorí už teraz poberajú dôchodok a pracujú. Dôchodok sa im za každých 90 dní dôchodkového poistenia získaného po 31. decembri 2003 zvýši o 0,75 percenta priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa starobný dôchodok vymeral. Podľa predošlých zákonov nemal dôchodca, ktorý pracoval a poberal dôchodok, nárok na jeho zvýšenie.

SkryťVypnúť reklamu

Práca bez poberania dôchodku

„Nadsluhujúcemu" dôchodcovi sa vypočíta dôchodok, aký by získal v čase, keď dosiahol dôchodkový vek. Táto suma sa zvýši o časť nárokov za obdobie, keď pracoval po dosiahutí dôchodkového veku. Takýto dôchodok sa ešte zvýši o 0,5 percenta za každých 30 dní poistenia po dosiahnutí dôchodkového veku.

Toto sa týka aj dôchodcov, ktorí dosiahli dôchodkový vek pred účinnosťou nového zákona o sociálnom poistení.

Čo sa zmenilo pre pracujúcich invalidných dôchodcov

* Do konca minulého roka mohol čiastočný invalidný dôchodca o dôchodok prísť, ak pracoval a zarábal viac, ako dovoľoval zákon. Ak takýto dôchodca zarobil za rok viac ako dve tretiny toho, čo zarábal v čase, keď sa mu vypočítal čiastočný invalidný dôchodok (suma sa každoročne valorizovala), prišiel v nasledujúci rok o celý dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu

* Invalidný dôchodca mohol pracovať iba mimoriadne - ak tomu bolo prispôsobené pracovisko. Ak začal pracovať, posudkový lekár skúmal, či sa jeho zdravotný stav zlepšil, či má naďalej nárok na invalidný dôchodok.

* Od januára sa obmedzenia pracovať pre čiastočných aj plných invalidných dôchodcov zrušili. Sociálna poisťovňa už príjem invalidných dôchodcov neskúma.

Čo sa zmenilo pre pracujúce vdovy

* Do konca minulého roka sa vdovský dôchodok krátil, ak vdova pracovala, a to až o polovicu sumy, o ktorú vdovské dôchodky spolu s priemernými hrubými príjmami presiahli sumu 4500 korún mesačne.

* Takéto obmedzenie sa ruší. Vdovy, ktorým sa dôchodok doteraz pre prácu krátil, však musia Sociálnu poisťovňu požiadať o „uvoľnenie výplaty vdovského dôchodku". Stačí poslať obyčajný list na adresu Sociálnej poisťovne, ústredie (Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava). V liste treba uviesť rodné číslo žiadateľa a adresu bydliska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu