Záborská si myslí, že vďaka anonymným pôrodom by mohli byť ženy slobodnejšie. „Ak otehotnejú, budú vedieť, že je tu aj takáto možnosť donosiť dieťa a dať ho na adopciu."
Rizikom môže byť nedostatok informáciío chorobách rodičov, ktoré by sa mohli u dieťaťa prejaviť. V zákone sa budú snažiť toto riziko znížiť, aby lekári mali možnosť od matky získať čo najviac informácií, ktoré by sa dostali do zdravotného záznamu dieťaťa.
Záborská vidí ešte jedno riziko, tentoraz z pohľadu matky, ktorá by chcela zmeniť rozhodnutie. „Žena, ktorá sa nebude po celé tehotenstvo pripravovať na to, že porodí anonymne, ale sa rozhodne v poslednej chvíli, má zarúbanú cestu späť. Musíme ešte doriešiť, či bude v zákone istá lehota, keď sa bude ešte môcť k dieťaťu prihlásiť," hovorí.
Psychologička Gabriela Ručková z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave si myslí, že anonymné pôrody môžu v istých situáciách ženám pomôcť, ale vždy však budú pre ňu znamenať traumu. „Dôležitá je preto časová rezerva, kedy bude môcť ešte zmeniť rozhodnutie a potom možnosť rozhovoru s odborníkom, ktorý jej pomôže utriasť si pocity a myšlienky." Dôležitosť poradenstva priznáva aj Anna Záborská.
S návrhom KDH súhlasia poslankyne z opozície aj koalície. Eva Rusnáková z SDKÚ si myslí, že by sa novým zákonom dalo zabrániť situáciám," keď matky dieťa porodia, ale keďže nemajú odvahu sa k tejto veci priznať, radšej ho položia niekomu na schody alebo ho v horšom prípade hodia do kontajnera". Nápad sa páči aj ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi, chce však preskúmať, či sa dá uskutočniť.
Marek Roháček z centra Návrat, ktoré sa venuje adopciám, možnosť anonymných pôrodov tiež víta, ale dúfa, že ešte prebehne diskusia či anonymné, alebo utajené pôrody. „Pri utajených pôrodoch dodržiavame práva dieťaťa poznať svoju minulosť a rodičov. Pri anonymných pôrodoch nemá dieťa možnosť dozvedieť sa nič o svojich predkoch, nehovorím však, že ich preto vylučujem. Každé dieťa rieši otázku svojej identity. Otázka, kto ma porodil, je existenčná. Ak nepoznám odpoveď, môže nastať frustrácia. Nehovorím však, že sa s tým nedá pracovať, dieťa alebo už dospelý človek sa môže identifikovať s novou rodinou."
V Česku sú možné zatiaľ len utajené pôrody
Možnosť anonymne porodiť majú ženy v európskych krajinách ako Nemecko, Rakúsko či Francúzsko. Vo Francúzsku sa takto ročne narodí 500 až 700 detí.
Z krajín V 4 je takáto možnosť v Maďarsku a onedlho možno aj v Čechách.
Českí poslanci sa už zákonom o anonymných pôrodoch zaoberali asi pred štyrmi rokmi, no neschválili ho. Jeho odporcovia argumentovali tým, že dieťa má právo na informácie o svojich rodičoch. Aj tu diskusiu rozpútali odložení novorodenci. Na autobusovej stanici v južných Čechách našli dievčatko a krátko nato našli ďalšie pred hotelom v Chomutove na severe Čiech.
V súčasnosti sa česká poslanecká snemovňa zaoberá zákonom druhýkrát. „Anonymné pôrody sa snažia legislatívne upraviť poslanci KDU-ČSL. Návrh prešiel prvým čítaním v snemovni 10. decembra, do druhého čítania sa dostane asi na aprílovej schôdzi," povedal Roman Žomboch z tlačového oddelenia českej snemovne.
V Čechách sú možné utajené pôrody. Podľa predkladateľov zákona však nezaručujú dostatočnú ochranu matky. „Okruh osôb, ktoré majú prístup k zdravotnej dokumentácii, je veľmi široký." Navrhujú teda vytvoriť zvláštnu dokumentáciu, v ktorej by boli aj údaje o matke, pretože „môžu mať veľký význam pre ochranu zdravia dieťaťa".
Špeciálnu dokumentáciu by uchovávalo ministerstvo zdravotníctva a sprístupniť by ju mohol iba súd. Údaje o matke by sa nedostali do rodného listu dieťaťa ani do matriky.
S malým Alešom sa zrodila veľká téma
Diskusiu o anonymných pôrodoch vyvolal príbeh novorodenca, ktorého neznámy človek nechal na chodbe trnavskej nemocnice. Matku sa zatiaľ nepodarilo nájsť.
Dieťa dostalo meno Aleš , dnes je už v dojčenskom ústave v Trnave, tento týždeň dostane nové meno a malo by ísť čím skôr na adpociu. „Máme veľa záujemcov o adopciu, pôjdeme však podľa poradovníka, v ktorom niektorí rodičia čakajú na dieťa aj tri roky. V poradovníku sú záujemcovia, ktorí prešli prípravou na adopciu," hovorí riaditeľka Tatiana Kopudová.
Do domova totiž volá množstvo rodičov, ktorí tvrdia, že majú záujem Aleša adoptovať, hoci doteraz o adopcii nikdy neuvažovali. Kopudová s možnosťou anonymných pôrodov súhlasí, nemyslí si však, že je správne, aby zákon povolil adopciu dieťaťa priamo z pôrodnice. „Dieťa je tam päť dní," hovorí. Podľa nej by mali zostať medzičlánkom dojčenské ústavy, ktoré dávajú deti do adopcie iba rodičom, ktoré prešli odbornou prípravou, aby sa nestalo, že do nemocnice príde ktokoľvek.
Sestrám z trnavskej nemocnice je za Alešom smutno. „Bol krásny, náš miláčik, dievčatá mu nakúpili kozmetiku, oblečenie," hovorí vrchná sestra Daniela Galová. Aj do nemocnice už volalo množstvo záujemcov o adopciu.