a možné posudzovať „úroveň demokracie v krajine a výdobytky islamskej revolúcie."
Včera však jeho pomerne odvážny prejav, v ktorom niekoľkokrát spochybnil činnosť ultrakonzervatívnej Rady dozorcov islamskej revolúcie, s veľkou dávkou nevôle komentovali predstavitelia iránskych reformátorov.
Reza Jusefjan, jeden z najznámejších poslancov presadzujúcich reformy v Iráne, obvinil Chatámího z pretvárky. Vyzývať na účasť vo voľbách vo chvíli, keď kandidujú prakticky len konzervatívci, pretože všetci ostatní boli vylúčení, sú podľa Jusefjana škodlivé. Chatámí sa pôvodne rovnako ako reformní vodcovia, rozhodol piatkové parlamentné voľby bojkotovať.
Spolu s ním protestovali proti rozhodnutiu Rady dozorcov islamskej revolúcie, ktorá vylúčila z účasti vo voľbách skoro 3-tisíc z 8-tisíc uchádzačov, i ďalších politikov. 123 z 290 súčasných poslancov a niekoľko ministrov podalo demisiu.
Podľa členov rady nevyhovovali vylúčení kandidáti požiadavkám na vernosť islamu. Bolo medzi nimi i 80 súčasných poslancov vrátane brata prezidenta Muhammada Rezi Chatámího, predsedu známej reformnej Strany partnerstva islamského Iránu. Prezident na rozdiel od svojho brata však nakoniec ustúpil tlaku mocných klerikálov, ktorým sa naostatok podľa iránskej ústavy podriaďuje, a voľby podporil.
Rade dozorcov je nadriadený iba duchovný vodca krajiny ajatolláh Chameneí, ktorý sa do sporu miešal len veľmi neochotne a zamietol prosbu prezidenta, aby voľby odložil.
V piatok sa podľa pozorovateľov k urnám žiadne davy Iráncov nepohrnú. Ľudia sú unavení z večných sporov a prezident Chatámí, ktorý sľubuje uskutočnenie reforiem už štvrtý rok, stratil ich dôveru.
Podľa agentúry IRNA bude na hlasovanie dohliadať 200-tisíc miestnych pozorovateľov. Zahraniční pozorovatelia nebudú, pretože to nedovoľuje iránska ústava.