
Najväčší škandál otriasol katolíckou cirkvou v USA začiatkom roku 2002. Jeho hlavným strediskom bol Boston, kde bol za zneužívanie odsúdený kňaz miestnej diecézy John Geoghan. Bostonský kardinál Bernard Law pritom čelil obvineniam, že o všetkom vedel. V meste sa preto konali mnohé demonštrácie žiadajúce jeho rezignáciu. FOTO - TASR/AP
Biskupská konferencia katolíckej cirkvi USA zistila, že za 52 rokov čelili obvineniam z pedofílie štyri percentá kňazovV Amerike opäť ožili škandály týkajúce sa sexuálneho zneužívania maloletých katolíckymi kňazmi. Spôsobila to správa biskupskej katolíckej konferencie USA, ktorej časti v pondelok večer zverejnila televízia CNN. Podľa nich v rokoch 1950 až 2002 čelilo obvineniu z pedofílie až 4400 amerických kňazov. Teda štyri percentá zo všetkých, ktorí v tom čase v cirkvi pôsobili.
Zástupcovia obetí tvrdia, že údaje v správe sú ešte podhodnotené, prípadov zneužívania mohlo byť podľa nich v skutočnosti oveľa viac. „Biskupi sa tieto činy snažili dlhé roky zakrývať a nie je žiadny dôvod veriť, že zrazu zmenili svoj prístup," povedal CNN riaditeľ Spoločnosti na pomoc obetiam katolíckych kňazov David Clohessy.
Dokument, ktorého zverejnenie je naplánované na budúci piatok, okrem iného údajne uvádza, že za skúmaných 52 rokov podali zneužívaní prípadne ich zástupcovia viac ako 11-tisíc obvinení. Z toho sa pri vyšetrovaní potvrdilo viac ako 6700 obvinení. Ďalších tisíc sa ukázalo ako neopodstatnených a 3300 nebolo možné overiť, predovšetkým z dôvodu smrti podozrivých.
Znamená to, že na niektorých kňazov bolo trestné oznámenie podané viackrát: proti štvrtine kňazov dva alebo trikrát, viac ako desatina mu čelila štyri až deväťkrát a tri percentá až desaťkrát alebo dokonca častejšie.
Niektorí právnici tvrdia, že reálnych prípadov bolo ešte viac. A to i napriek predošlým odhadom expertov, ktoré boli nižšie. Spochybňujú totiž hlavne spôsob získavania údajov pre terajšiu správu.
Argumentujú tým, že prieskum uskutočňovaný Fakultou trestného práva Johna Jaya v New Yorku pod dohľadom Národnej poroty amerických biskupov, je založený predovšetkým na výpovediach biskupov z amerických diecéz. Nie je preto vylúčené, že niektoré obvinenia mohli zo zoznamov „vypadnúť". „Treba si uvedomiť, že to nie je celá pravda. Nie je to vyšetrovanie, ale prieskum," myslí si Clohessy.
Predstavitelia cirkvi i výskumníci to odmietajú. Uznávajú však, že správa nemusí byť kompletná. „Stále sa na nej pracuje. Ľudia by preto skôr, ako budú vytvárať nejaké závery, mali počkať až do jej zverejnenia," povedal New York Times jeden zo zástupcov newyorskej fakulty Robert Bennett.
Mnohí odborníci priznávajú, že problémom pri počítaní obvinení kňazov môže byť určenie hranice, čo je a čo nie je sexuálne zneužívanie. Psychológovia zaoberajúci sa takýmito prípadmi tvrdia, že neexistuje jeho presná a komplexná definícia. Vo všeobecnosti sa však zhodujú, že ide o každú sexuálnu činnosť, ktorá zasahuje mladších ako 16 rokov. Obvinenia preto môžu byť podané nielen v prípade priameho fyzického kontaktu, ale aj v prípade „verbálnych prejavov sexuálnej povahy".