Naším cieľom je, aby sa Maďari do roku 2010 dožívali priemerne o tri roky viac, znel jeden zo sľubov z výročného prejavu premiéra Medgyessyho.
FOTO TASR/AFP
Americkí poradcovia maďarskému prezidentovi poradili spoločnú kandidátku do europarlamentuMaďarský premiér Péter Me- dgyessy predniesol tento týždeň prejav o stave krajiny. Tradíciu zaviedol jeho predchodca Viktor Orbán, ktorý svoje februárové prejavy neprestal prednášať ani teraz, keď už nie je pri moci.
Na rozdiel od Orbánových monológov, Medgyessyho prejav aspoň zaznel v parlamente, opozícia mala možnosť naň reagovať a nevysielali ho súbežne (a neskôr v reprízach) všetky verejnoprávne médiá.
V inom ohľade sa však Medgyessy dal Orbánom inšpirovať. Okrem zvyčajného vypočítavania toho, čo jeho vláda urobila na povznesenie životnej úrovne, predložil tri zásadné návrhy.
Najprv ostatným stranám navrhol utvorenie spoločnej kandidátky na voľby do Európskeho parlamentu. Koniec politickej transformácie je podľa neho začiatkom novej epochy, ktorú by mali strany osláviť tým, že sa spoja v záujme celonárodného cieľa. Spoločnú listinu prirovnal k národnému výberu vo futbale.
Druhým návrhom bolo zavedenie priamej voľby prezidenta. Dnes ho volí parlament. Do tretice navrhol zníženie počtu poslancov parlamentu na 250.
Podľa informácií denníka Népszava, blízkeho Medgyessyho socialistom, prišla s týmito nápadmi americká poradenská firma, ktorú si premiér najal na zlepšovanie svojho blednúceho imidžu. Podľa poradcov mu umožnia získať iniciatívu.
Predstavitelia opozičných strán návrhy jednoznačne neodmietli, vo svojich odpovediach sa zamerali na vyvrátenie tvrdenia o zlepšujúcej sa ekonomike a životnej úrovni.
„Pätnásť rokov po páde socializmu spochybnil odôvodnenosť systému viacerých strán," hodnotil prejav politológ Zoltán Lakner. Podľa jeho kolegu Gábora Töröka išlo o premyslený ťah na získanie voličských hlasov. „Dostane do nepríjemnej situácie opozíciu, ktorá odmietne úsilie o konsenzus, a odpúta pozornosť od ekonomických ťažkostí."
„Tieto návrhy sú vhodné na to, aby pozornosť politickej elity obrátili k ohrozeniu vlastnej existencie," mieni komentár najčítanejšieho denníka Népszabadság. Potom unikne aj to, že prejav, okrem návrhu spoločnej kandidátky, len opakoval staré sľuby.
Typickým prípadom je zmenšenie počtu poslancov jednokomorového parlamentu. Súčasných 386 poslancov je na desaťmiliónovú krajinu azda najviac v Európe. Zmenu by však museli odsúhlasiť sami poslanci parlamentu a na tomto bode dosiaľ každý pokus stroskotal.
Nejde o prvý Medgyessyho prekvapivý nápad. Už v rámci volebnej kampane navrhol, aby sa zriadila horná komora parlamentu, v ktorej by však namiesto volených delegátov zasadali reprezentanti cirkví, menšín či odborov. Aj vtedy sa objavovali komentáre, že bývalý komunistický technokrat má určité problémy s chápaním podstaty modernej zastupiteľskej demokracie.
PETER MORVAY