BRATISLAVA 17. februára (SITA) - Správa, ktorú zverejnil v pondelok nemecký ekonomický inštitút IFO a Mníchovská univerzita sa uvádza, že po rozšírení Európskej únie o 10 nových členov v máji tohto roku bude únia čeliť vážnym ekonomickým problémom. „Súčasné štúdie majú tendenciu zľahčovať významný vplyv rozšírenia únie, ale neistota obklopujúca ekonomické a strategické problémy v období po rozšírení únie je obrovská,“ uvádza správa.
Mnohí analytici sú presvedčení, že ekonomický dopad rozšírenia únie bude pozitívny tak pre súčasné členské krajiny, ako aj pre jej budúcich členov. Avšak autori tejto správy sa domnievajú, že novým členským krajinám bude trvať dlhý čas, kým sa vyrovnajú súčasným členom v oblasti výšky príjmov. „Naša analýza zdôrazňuje, že vyrovnanie výšky príjmov 10 nových členských krajín v porovnaní s priemerom 15 členov EÚ bude predstavovať dlhotrvajúci proces spojený so značnou neistotou možných štrukturálnych a strategických problémov.“
Správa ďalej varuje pred migráciou pracovníkov z pristupujúcich krajín a jej vplyve na mzdy a širšiu ekonomiku. Autori píšu: „Obávame sa, že tento proces bude zbytočne ťažký pre niektoré ekonomiky krajín únie, pokým neuskutočnia efektívne a sociálne akceptovateľné reformy ich inštitúcií s cieľom umožniť potrebnú pružnosť miezd v budúcnosti.“ Jeden z autorov správy, štokholmský profesor Lars Calmfors, v pondelok vyhlásil, že pobaltské krajiny (Estónsko, Litva a Lotyšsko) by sa mohli poponáhľať s prijatím spoločnej meny euro, kým Poľsko, Slovensko a Česká republika by so vstupom do eurozóny mali radšej počkať.