i a firma využívajúca službu lízingu zamestnancov má k dispozícii požadovaných ľudí na čas, na ktorý ich potrebuje. Aj z tohto dôvodu sa na pomenovanie služby zaužíval termín časová práca.
Situácia v Európe a trendy v oblasti personálneho lízingu
Časová práca hrá stále významnejšiu úlohu vo vysoko dynamickej štruktúre zamestnanosti na svete. Podľa európskej štúdie, realizovanej na jeseň roku 2000 spoločnosťami Deloitte & Touche a McKinsey, sa odhaduje, že do roka 2010 vzniknú 4 milióny nových pracovných miest prostredníctvom personálneho lízingu. Predpokladom pre tento jednoznačne pozitívny vývoj je to, aby personálne spoločnosti boli chápané ako súčasť tohto riešenia na trhu práce zajtrajška. Preto je nevyhnutné vytvoriť legislatívny rámec pre časovú prácu, samozrejme tak, aby bola zabezpečená ochrana lízingovaných pracovníkov. Bolo by na škodu celej spoločnosti legislatívne obmedzovať potenciál časovej práce.
Personálne spoločnosti v Európe disponujú v súčasnosti 2,2 mil. pracovníkov na lízing. Toto číslo by sa podľa spomínanej štúdie malo do roku 2010 zvýšiť na cca 6,5 mil. Pracovníkov. To znamená že ak bude zachovaný rastový potenciál, je možné vytvoriť už spomínané 4 milióny nových pracovných miest. Miera rastu sa odhaduje na 21 % ročne. Zaujímavosťou je, že krajiny s najnižším podielom časovej práce na celkovej zamestnanosti zaznamenajú pravdepodobne najvýraznejší boom počtu lízingovaných pracovníkov.
Celosvetové záujmy v branži časovej práce háji medzinárodná konfederácia podnikateľov v oblasti časovej práce CIETT. Kľúčovou úlohou organizácie je zabezpečiť, aby sa oblasť časovej práce rozvíjala v disciplinovanom prostredí s ohľadom na záujmy pracovníkov, aj klientov, u ktorých sa práca vykonáva. CIETT v súčasnosti pôsobí v 26 krajinách a je uznávaná medzinárodnými vládnymi orgánmi a pracovnými organizáciami. Ďalej úzko spolupracuje zo zamestnávateľskými a obchodnými zväzmi v záujme pozitívneho vývoja sektora časovej práce.
Situácia na Slovensku
Okrem faktu, že v našej krajine je služba personálneho lízingu pomerne neznáma a málo využívaná, máme aj viacero legislatívnych a trhových špecifík. Zákonník práce pamätá na situáciu, kedy „v záujme spoločensky účelnej spolupráce zamestnávateľov“ môže súčasný zamestnávateľ prideliť zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi. Zákonná úprava však sťažuje trhovú existenciu tejto služby, čo však nebráni niektorým personálnym spoločnostiam zaradiť túto personálnu službu do portfólia ponúkaných služieb aj na slovenskom trhu práce.
Slovensko sa odlišuje od krajín, kde je personálny lízing rozšírený aj situáciou na trhu práce. Vysoká nezamestnanosť, relatívne nízky dopyt po pracovnej sile, konzervatívnejší postoj k zamestnaniu a tiež alarmujúco nízky počet ľudí pracujúcich na čiastočný úväzok. Vymenované faktory možno na prvý pohľad odsudzujú lízing zamestnancov na neúspech, no podľa nás sú silnými stimulátormi tejto formy spolupráce medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Personálny lízing, alebo časová práca je azda najreálnejším spôsobom ako znížiť nezamestnanosť.
Čo môžete získať službou personálneho lízingu
Možnosti využitia služby personálneho lízingu je na slovenskom trhu práce hneď niekoľko.
Pre niektoré firmy je zákonom stanovená 3-mesačná skúšobná doba nepostačujúca na to, aby si nových zamestnancov dostatočne overili na výkon a zastavanie konkrétnej pracovnej pozície. Spoluprácou s personálnom spoločnosťou môže mať firma k dispozícií vybraného pracovníka na otestovanie jeho zručností a schopností na takú dlhú dobu, aká jej bude vyhovovať. Pracovník je zamestnanom personálnej spoločnosti a u danej firmy vykonáva dohodnutý druh činnosti. Po dostatočnom overení predpokladov na výkon danej práce môže firma vybraného zamestnanca prevziať do svojho interného stavu zamestnancov, t.j. uzatvoriť s ním zamestnanecký vzťah.
Firmy disponujú pracovnými pozíciami, výkon ktorých nevyžaduje plný pracovný úväzok. Čo s tým? Jednoduchým riešením sa opäť stáva časová práca. Firma zaplatí za vykonanú prácu len toľko, koľko daný pracovník odpracuje na základe dohodnutej hodinovej sadzby bez zaťažovania mzdového rozpočtu, veľkej administratívy súvisiacej s pracovno-právnym vzťahom a pod..
Obdobným prípadom je sezónnosť a nárazovosť prác. Sú to ďalšie oblasti, kedy zapožičanie zamestnancov od personálnej spoločnosti na vopred dohodnutý čas je pre firmu efektívnejším spôsobom, ako prácne a časovo náročné vyhľadanie a prijatie pracovníkov do trvalého pracovného pomeru.
Personálny lízing má veľký význam aj z globálneho hľadiska vzhľadom na znižovanie krátkodobej nezamestnanosti. Predovšetkým spomínané sezónne a nárazové práce a časovo ohraničené projekty môžu vo veľkej miere z krátkodobého hľadiska prispieť k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku.
Autor: Personálni konzultanti firmy Trenkwalder Personálne služby