Doplnkové dôchodkové poisťovne boli minulý rok v očakávaní radikálnej reformy. Podľa cieľov Vlády SR sa od začiatku tohto roku mal zmeniť celkový systém doplnkového dôchodkového poistenia. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSR) SR dokonca pripravilo i návrh nového zákona o dôchodkovom sporení. Dostal sa však len do medzirezortného pripomienkovacieho konania. Vláda o ňom nerokovala. MPSR od minuloročného augusta do konca januára tohto roka zapracovávalo do návrhu pripomienky zúčastnených strán.
Koniec-koncov sa teda od začiatku tohto roka v systéme doplnkového dôchodkového poistenia nič nezmenilo. Očakávanie zmien a neistota z toho, čo a ako sa vlastne zmení, priniesli len značný pokles záujmu o uzatváranie nových poistných zmlúv.
Neistota klientov o osud ich úspor
Štyri doplnkové dôchodkové poisťovne získali minulý rok niečo cez 135 tisíc nových klientov. Oproti predchádzajúcemu obdobiu je prírastok zhruba o 15 percent menší. K rastu záujmu o poistenie totiž došlo len v prvom polroku. Zatiaľ čo za prvých šesť mesiacov získali poisťovne približne 80 tisíc klientov, v druhej polovici roka sa prírastok znížil na 55 tisíc.
„Negatívne publikované zámery pripravovanej legislatívy spôsobili, že prakticky všetky rozhodujúce prírastky pois-tencov sme dosiahli v prvej polovici roka a v druhej polovici stav poistencov stagnoval," povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ Pokoj DDP, Michal Szabo. V prvom polroku získala spoločnosť 35 tisíc nových poistencov, v druhom polroku len 15 tisíc. Rovnako i najväčšia poisťovňa na trhu Tatry-Sympatia, získala v prvom polroku 35 tisíc klientov, v druhom polroku to bolo len 19 tisíc.
„Problémom boli niektoré nešťastné vyjadrenia Ministerstva financií SR, ktoré zneistili niektorých klientov. My sme to pocítili v treťom štvrťroku," zhodnotil generálny riaditeľ DDP Credit Suisse Life & Pensions Peter Nagy.
Napriek určitému spomaleniu, ale dosiahol počet poistených v DDP ku koncu minulého roka už 585 tisíc. Je to viac ako pätina pracujúcej populácie v SR. Poisťovne spravovali úspory za viac ako 10 mld. Sk.
Obavy zo zrušenia daňových výhod
DDP bolo podľa avizovaných zámerov vlády v podobe, v akej existuje od-súdené na zánik. Vláda okrem toho nevedela jednoznačne povedať, akým spôsobom bude nový systém fungovať. Pre klienta bolo najväčším kameňom úrazu zrušenie možnosti odpočítania príspevku na poistenie z jeho daňového základu i zo základu dane zamestnávateľa, ak za neho prispieval do DDP i on.
Podľa starého systému si mohol zamestnanec zo svojho základu dane odpočítať príspevok do sumy nepresahujúcej desať percent jeho hrubej ročnej mzdy, maximálne do 24 tisíc korún za rok. Zamestnávateľ si príspevky za svojich zamestnancov mohol odpočítať od základu dane do troch percent mzdových nákladov na týchto pracovníkov. To bolo dôvodom uzatvorenia väčšiny zmlúv doplnkového dôchodkového poistenia. Ak by táto možnosť od nového roku zanikla, odstránil by sa tak výrazný benefit DDP.
Ministerstvo práce síce trvalo na tom, že toto zvýhodnenie treba ponechať, dokonca sa vyjadrilo i za rozšírenie na kapitálové životné poistenie a iné formy dlhodobých úspor alebo investícií, ministerstvo financií ale bolo proti. Daňová reforma mala byť podľa neho nekompromisná a jednoznačná. Nakoniec oba rezorty ohlásili nájdenie kompromisu.
Daňová úľava sa mala zrušiť, mal ju však nahradiť štátny príspevok podobný ako pri stavebnom sporení. Záťaž pre štátny rozpočet mala byť rovnaká ako strata z daňovej úľavy. Podľa návrhu zákona mal príspevok predstavovať 18 percent z odvodu, maximálne mal do-siahnuť 20 percent priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR. Týmto spôsobom by sa odstránilo zvýhodnenie zamestnávateľov prispievať na pripoistenie zamestnancov, tí by ale na druhej strane boli motivovaní sporiť samostatne.
K zmene nakoniec nedošlo. Keďže nebol prijatý nový zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení, daňová úľava zostala i v novom zákone o dani z príjmov zachovaná. Od začiatku roka došlo len k zmene zdaňovania dávok z DDP. Zatiaľ čo do konca minulého roka boli celé zdaňované sadzbou desať percent, od nového roka sa zdaňuje len výnos, 19-timi percentami. Príspevky, ktoré platí zamestnávateľ za svojich zamestnancov sa už pripočítavajú k ich mzde a podľa toho zdaňujú.
Vyššie riziko sporenia
Podľa posledného návrhu zákona by sa súčasné doplnkové dôchodkové poisťovne mali pretransformovať na dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré by spravovali jednotlivé fondy doplnkového dôchodkového sporenia. Spoločnosti by mali byť pod dohľadom Úradu pre finančný trh. Štát by však už nemal ručiť za vklady klientov. Ich hodnota by sa mala odvíjať len od úspešnosti investícií príslušného dôchodkového fondu. Pre tých, ktorí uzavreli zmluvy ešte podľa starých pravidiel, by však podmienky mali byť zachované.
I napriek minuloročnému neistému trhu o DDP majú záujem nové spoločnosti. Minulý rok dostali licenciu na založenie poisťovne - ING DDP a 1. národná doplnková dôchodková poisťovňa.
Peter Apolen