Minulý rok sa niesol v znamení zmien na poistnom trhu. Svoje podnikanie začali nové poisťovne, viaceré poisťovne z trhu vystúpili. Zavŕšila sa fúzia prvej a tretej najväčšej firmy, čím vznikla poisťovňa s takmer 50 percentným podielom na trhu.
Ambiciózne ciele
Zahraničné poisťovne majú o slovenský trh i napriek značnej konkurencii naďalej záujem. Úrad pre finančný trh (ÚFT) udelil minulý rok tri nové licencie. Okrem toho už na základe licencie získanej koncom minulého roka začala podnikať ďalšia spoločnosť.
Najväčším hráčom, ktorý minulý rok vstúpil na trh bol holandský Aegon. Táto spoločnosť patrí medzi najväčšie finančno-poisťovacie skupiny na svete. „Cieľom spoločnosti Aegon je stať sa lídrom na slovenskom trhu životného poistenia a dôchodkov z hľadiska predaja, inovácií produktov a ziskovosti," povedal predseda predstavenstva holandského Aegonu Donald J. Shepard. Koncern má silné postavenie najmä v USA, Holandsku, Veľkej Británii, Kanade, Mexiku, Maďarsku a Španielsku.
Aegon sa o vstup na slovenský trh usiloval už pred dvoma rokmi privatizáciou Slovenskej poisťovne. Vtedy bol ale úspešnejší jeho nemecký konkurent Allianz. Minulý rok preto koncern otvoril svoju pobočku „na zelenej lúke". Spoločnosť sa špecializuje na životné poistenie. Na Slovensku ponúka zatiaľ najmä kapitálové životné poistenie. Plánuje i otvorenie dôchodkového fondu. „Prebiehajúca reforma systému dôchodkového zabezpečenia môže vytvoriť zaujímavé príležitosti," priblížil dôvody etablovania sa na Slovensku D. J. Shepard.
Distribučnú sieť firmy majú tvoriť štyri regionálne zastúpenia s 28 pobočkami. Aegon sa do povedomia verejnosti dostal na jeseň minulého roka masívnou reklamnou kampaňou. „Náklady potrebné na preniknutie na slovenský trh, ktoré zahŕňajú reklamu i zriadenie pobočiek dosiahli 300 mil. Sk," konštatuje generálny riaditeľ slovenskej pobočky Peter Brudňák. V priebehu troch až piatich rokov by firma podľa neho mala byť zisková.
Bankopoistenie stále v kurze
Okrem tohto svetového hráča vznikli minulý rok tri nové poisťovne ako dcéry bánk. V lete získali licencie OTP Garancia poisťovňa a OTP Garancia životná poisťovňa. OTP Banka chce prostredníctvom nich rozvinúť takzvané bankopoisťovníctvo. Na pobočkách banky sa preto okrem lízingu a podielových listov predáva aj poistenie. Poistenie slúži napríklad ako zábezpeka pri čerpaní úveru, alebo sa predáva ako balík spolu s inými službami, napríklad s bankomatovou kartou. Cieľom oboch poisťovní je v priebehu troch rokov získať troj- až štvorpercentný podiel na poistnom trhu.
Svoju dcéru - poisťovňu, minulý rok založila i Slovenská sporiteľňa. Licenciu získala ešte koncom roka 2002. Prvé zmluvy uzatvorila na jar minulého roka. I Poisťovňa Slovenskej sporiteľne má rozvinúť bankopoisťovníctvo skupiny. Spoločnosť ponúka životné poistenie. Jej cieľom je dostať sa v priebehu piatich rokov medzi päť najväčších poisťovní na trhu.
Neúspešné pokusy
Na rozdiel od nových poisťovní niektoré spoločnosti minulý rok z trhu odišli. Úrad pre finančný trh odňal licenciu Hasičskej poisťovni. Krajský súd v Bratislave na ňu vyhlásil vo februári minulého roku, po roku a pol nečinnosti, konkurz. ÚFT jej už v októbri 2001 zakázal uzatvárať nové zmluvy. Jej kmeň životných poistiek prevzala krátko predtým Kooperativa poisťovňa. Správca konkurznej podstaty vyhlásil v januári tohto roku už tretie kolo speňažovania majetku poisťovne. Predchádzajúce dve totiž boli neúspešné.
Licenciu minulý rok vrátila aj poisťovňa Drukos. Tá sa po dvoch rokoch fungovania dostala, vďaka problémom materského nebankového subjektu, do likvidácie. Životné poistky a teda aj práva a záväzky voči približne štyri a pol tisícom poistencov, na seba prebrala Poisťovňa Tatra.
O licenciu minulý rok prišla i Česká podnikateľská poisťovňa. Získala ju v lete roku 2002. V zákonnej lehote sa jej však nepodarilo rozbehnúť podnikanie, preto povolenie musela vrátiť.
Z trhu ešte tesne pred koncom roka 2002 odišla, po štyroch rokoch existencie, i švajčiarska Zürich Poisťovňa. Jej aktivity, nielen na Slovensku, ale i v iných krajinách strednej Európy, prebrala rakúska Generali, ktorá od Zürichu odkúpila jeho aktivity v tomto regióne.
K podobnému rozhodnutiu minulý rok dospeli i vlastníci nemeckej R+V Poisťovne. Rozhodli sa totiž, že predajú svoje podiely v slovenskej a poľ-skej dcére rakúskej poisťovni Uniqa.
Nová jednotka
Začiatkom minulého roka sa skončila zhruba rok trvajúca fúzia Slovenskej poisťovne a Allianz poisťovne. Zlúčením predchádzajúcej trhovej jednoty a trojky vznikol subjekt s takmer polovičným podielom na trhu. Podľa výsledkov za rok 2002 by súhrnný trhový podiel oboch firiem podľa predpísaného poistného predstavoval 47 percent. Nová spoločnosť, Allianz-Slovenská poisťovňa (ASP), využíva sieť bývalej Slovenskej poisťovne. Ponechala si i jej pôvodnú organizačnú štruktúru. Väčšina produktov novej firmy je ale pôvodom z Allianzu.
Vďaka fúzii sa spoločnosť v januári tohto roka musela zbaviť 70 tisíc poistných zmlúv. Predala ich Českej poisťovni Slovensko (ČPS). Predaj bol podmienkou Protimonopolného úradu SR na povolenie koncentrácie. ČPS sa ale zaviazala, že podmienky, za akých klienti zmluvy uzatvorili, budú platiť aj naďalej.
Ešte začiatkom minulého roka skupoval nemecký Allianz menší počet akcií ASP. Jeho podiel vo firme tak do-siahol 99,5 percenta. V októbri ale predal 15 percent akcií Európskej banke pre obnovu a rozvoj. „Kvality oboch partnerov sú pre ASP nevyhnutné na udržanie jej silnej trhovej pozície v SR," komentoval predaj akcií člen predstavenstva Allianz AG Werner Zedelius.
UBP predaná
K ďalšiemu predaju došlo v lete minulého roka. Univerzálnu bankovú poisťovňu získala skupina Wüstenrot. Jej dovtedajšími vlastníkmi bola skupina bánk: Slovenská sporiteľňa, Poštová banka, Allianz-Slovenská poisťovňa a Slovenská konsolidačná. Od začiatku tohto roka vystupuje spoločnosť pod názvom Wüstenrot Poisťovňa.
Zmenu názvu pripravuje tento rok i Ergo Poisťovňa. Tá sa stala súčasťou skupiny ČSOB ešte v roku 2002.
Peter Apolen