Autorizačné centrum Slovenska, a. s., Bratislava, ktoré minulý rok zmenilo názov na Transacty Slovakia má nového majiteľa. Začiatkom tohto roka sa nórsky Telenor dohodol na predaji s ďalšou nórskou firmou - EuroProcessing International.
Medzinárodné ambície
Spoločnosť pod názvom Transacty Slovakia vystupuje od jari minulého roka. Dôvodom premenovania bolo zdôrazniť medzinárodné pôsobenie a príslušnosť k medzinárodnému koncernu Telenor AS. Ďalšou príčinou bolo zdôraznenie hlavného predmetu podnikania spoločnosti, ktorým je elektronické spracovávanie platobných transakcií.
Autorizačné centrum Slovenska vzniklo v roku 1994 odkúpením slovenského závodu federálnej spoločnosti I. S. C. MUZO, a. s. slovenskými bankami. V roku 2001 do spoločnosti navýšením jej základného imania vstúpil nórsky Telenor. Spoločnosť ako svoj cieľ prezentovala udržanie väčšinového podielu na slovenskom trhu a preniknutie na trhy strednej a východnej Európy. Tento zámer začala napĺňať v roku 2002 otvorením pobočky v srbskom Belehrade.
Minulý rok patrilo do siete Transacty na Slovensku 819 bankomatov a 7 399 obchodných terminálov. Prostredníctvom nich sa realizovalo 78,6 milióna platobných transakcií. Mesačne prechádza cez bankomaty a POS terminály v správe spoločnosti viac než 6 miliónov transakcií v hodnote cca 9 mld. Sk. Minulý rok Transacty evidovala 1,3 milióna platobných kariet.
Zatiaľ nie je možné vyčísliť jej podiel na trhu za minulý rok, pretože Združenie pre bankové karty SR ešte nezverejnilo údaje za celý trh. V roku 2002 podiel Transacty na počte bankomatov predstavoval 64 percent a na počte obchodných terminálov 56 percent. Zvyšné bankomaty a obchodné terminály na Slovensku patria do sietí Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a Istrobanky, ktoré majú vlastné zúčtovacie centrá.
„Banky čoraz viac koncentrujú úsilie na svoj hlavný predmet podnikania a aktivity spojené s kartovým podnikaním prenechávajú špecializovaným spoločnostiam," hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Peter Gabriž. Myslí si preto, že podiel využívania služieb Transacty vzrastie. „Poznáme potreby bánk a sme pripravení na komplexný outsourcing procesingových služieb," dodáva. V expanzii na slovenskom ale i zahraničnom trhu mal firme pomôcť kapitál a know-how Telenoru.
Nový nórsky vlastník
Ten sa ale rozhodol svoj podiel v spoločnosti začiatkom tohto roka predať. Novým vlastníkom 66 percentného podielu sa stala ďalšia nórska spoločnosť - EuroProcessing International ASA (EPI). Obe firmy sa dohodli cenu transakcie nezverejniť.
EPI poskytuje služby v oblasti spracovania platobných transakcií. Okrem Nórska vlastní spoločnosti v Lotyšsku a Litve. Kúpou Transacty tak pokračovala vo svojej stratégií zvyšovania zastúpenia v budúcich členských krajinách EÚ. Väčšinovým vlastníkom EPI je nórsky fond ReitenCo Capital Partners V a nórska investičná skupina Creati AS, ktorú vlastnia členovia manažmentu EPI a súkromní investori.
„EPI je dobrým a atraktívnym vlastníkom pre spoločnosť Transacty. Nejde len o dlhodobého aktéra podnikajúceho v oblasti spracovania kartových transakcií s prvotriednym manažmentom, ale aj o stratégiu EPI, ktorá sa vo veľkej miere zhoduje so stratégiou Transacty," povedal P. Gabriž. „Sme presvedčení, že EPI dokáže skvalitniť a doplniť služby, ktoré v súčasnosti v regióne ponúkame a naši klienti pocítia významný prínos z faktu, že Transacty je teraz členom medzinárodnej skupiny pôsobiacej v oblasti spracovania kartových informácií," dodal.
Generálny riaditeľ EPI Johan Reinsli povedal, že zo svojich terajších centier v Rige, Viľnuse a teraz aj na Slovensku „môže EPI ponúkať bankám v Európskej únii moderné spracovateľské platformy s najvyšším bezpečnostným štandardom a vysokokvalifikovanou pracovnou silou v odvetví IT a platobného styku".
Peter Apolen