Nový systém záruk SZRB umožní vyhovieť viacerým

Efektívnejšie využívanie kapitálu na podporu financovania malých a stredných podnikov je hlavným tohtoročným cieľom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB), a.s., Bratislava.

SZRB vlani vyhovela 268 žiadateľom o bankovú záruku a poskytla tak záruky v sume vyše jednej miliardy korún. Medziročný pokles počtu, ale najmä sumy poskytnutých záruk má podľa námestníka generálneho riaditeľa SZRB Michala Krajčoviča dve hlavné príčiny.

Prvou bolo podľa neho väčšie sústredenie sa na nižšie záruky pre malé a stredné podniky. V predchádzajúcich rokoch ich totiž poskytovala aj väčším podnikom, čo nebol cieľ, na ktorý bola zriadená.

Ešte významnejšie boli podľa M. Krajčoviča zmeny v záručnom mechanizme. Prvou bolo zníženie podielu záruky vzhľadom na výšku zaručeného úveru. „V minulosti bežné ručenie až do výšky 90 percent úveru bolo výrazne neštandardné," spresňuje M. Krajčovič, podľa ktorého má nový prístup motivovať aj banky na obozretné správanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Strop podielu záruk SZRB preto v súčasnosti dosahuje len 65 percent pri priamom zabezpečení a 70 percent pri nepriamom. Pri prvom spôsobe poskytuje SZRB záruky do výšky 15 mil. Sk a požaduje zabezpečenie.

Pri nepriamom zabezpečení poskytuje SZRB záruky v dvojnásobnej výške. S úverujúcou bankou uzatvára zmluvu o spoločnom postupe a tá potom rieši vymáhanie pohľadávok. Prax si podľa M. Krajčoviča vynútila aj ďalšie zmeny, najmä v oblasti rizika.

V minulosti bolo totiž problémom nesystémové participovanie na možnej strate. To bývalo vždy v prospech úverujúcej banky, ktorej pohľadávky bývali uspokojené omnoho vyššie než nároky SZRB.

TREND/mj, 28. 1. 2004

Prevzaté so súhlasom vydavateľa týždenníka TREND

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu