BRATISLAVA - Slovensko budú na Európskom súdnom dvore a na Súde prvej inštancie v Luxemburgu zastupovať Ján Klučka a Daniel Šváby. Obaja sú dnes ústavnými sudcami. V Luxemburgu by mali pôsobiť hneď od májového vstupu Slovenska do únie. Parlament za nich bude musieť zvoliť dvoch náhradníkov, aby mal Ústavný súd plný počet sudcov.
O miesta v Luxemburgu sa uchádzalo päť záujemcov, medzi nimi dve ženy. Hoci ani jedna neuspela, nemal by to byť pre Slovensko problém - únia tentoraz nemá podmienku, aby bola medzi kandidátmi aj žena.
Pre absenciu žien medzi tromi predloženými kandidátmi Slovensku údajne hrozí, že únia neprijme našu kandidátku pre Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Rada Európy, pod ktorú tento súd patrí, si dala takúto podmienku.
Predseda Súdnej rady Milan Karabín je presvedčený, že za sudcov rada vybrala najlepších ľudí, akí u nás sú. Opačný názor má neúspešná kandidátka Annamária Brunovská-Baader. „Som sklamaná Súdnou radou," vyhlásila po oznámení výsledkov hlasovania. Nemrzí ju však, že nebola vybraná žena. „To ani nie je podstatné, myslím si, že ide aj o odborné predpoklady."
Akékoľvek podozrenia zo zaujatosti Karabín odmietol. Aj Šváby si myslí, že všetko bolo v poriadku, a nemal pocit, že sa rada neriadila odbornými predpokladmi. Slovenským občanom môže údajne súd prvej inštancie priniesť „veľmi veľa pri všetkých poruchách, ktoré sa vo vnútroštátnom priestore udejú."
Klučka tvrdí, že veľa šancí na ochranu národných záujmov mať nebude. Sudcovia v Luxemburgu nezastupujú záujmy štátov, ale spoločné hodnoty, ako sú ochrana právneho štátu a základných ľudských práv.
Obaja sudcovia sú zvolení na 6 rokov. Ich vymenovanie ešte musí do konca februára potvrdiť vláda a po nej aj Európska komisia.
Kto nás bude v Luxemburgu zastupovať
Ján Klučka - Už druhé funkčné obdobie je sudcom Ústavného súdu. Za sudcu Európskeho súdneho dvora ho navrhol člen Súdnej rady Juraj Sopoliga. Medzi najznámejšie prípady, o ktorých rozhodoval, patrí ústavná sťažnosť kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu Sergeja Kohuta. Senát Ústavného súdu, ktorého členom bol aj Klučka, dal Kohutovi za pravdu, že bolo porušené jeho právo na rovnaký prístup k voleným funkciám, a zrušil voľbu Súdnej rady z 20. decembra 2002. Vtedy bol zvolený za predsedu Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Po viacerých neúspešných voľbách bol potom za predsedu zvolený súčasný predseda Milan Karabín.
Daniel Šváby - Tiež je sudcom Ústavného súdu. V roku 1999 ho do tejto funkcie navrhol Štefan Harabin. V roku 1997 sa uchádzal o funkciu sudcu pri Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Pracoval aj na Krajskom súde v Bratislave. Okrem iného bol referujúcim sudcom senátu, ktorý potvrdil rozhodnutie o vymazaní spoločnosti Gamatex z obchodného registra ako stopercentného vlastníka firmy Markíza Slovakia, kontrolujúcej 51 percent TV Markíza. Zúčastnil sa aj na historicky prvom pojednávaní súdu v Štrasburgu proti Slovensku. Do Luxemburgu ho navrhol minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Európsky súdny dvor
Je najvyššou súdnou inštanciou v Európskej únii. Zabezpečuje dodržiavanie práva v integračnom procese. K vnútroštátnemu právu členských krajín únie sa vyjadruje, iba ak sa dostane do konfliktu s právom únie.
Európsky súdny dvor je zodpovedný za jednotnosť výkladu a aplikácie práva únie, kontroluje legitimitu rozhodovania jej orgánov a rozhoduje o podaniach a otázkach z oblasti práva únie vznesených súdmi členských krajín.
Dvor môže vymáhať splnenie svojich rozhodnutí voči štátom, ktoré tak nechcú spraviť dobrovoľne. Môže im udeliť pokutu. Skladá sa z 15 sudcov. Po vstupe nových krajín do únie ich bude 25. Každá krajina má svojho zástupcu.
Súd prvej inštancie
Vznikol v roku 1989 s cieľom uľahčiť prácu Európskemu súdnemu dvoru. Zameriava sa na spory týkajúce sa hospodárskej súťaže, antidumpingu a pracovnoprávnych vzťahov na úrovni únie. Aj táto inštitúcia má 15 sudcov, po rozšírení ich bude 25. (rp)