BRATISLAVA 16. februára (SITA) - Cieľom Európskej únie (EÚ) je zvýšiť podiel atómových elektrárni (AE) na celkovej spotrebe energie, keď v súčasnosti atómové elektrárne zabezpečujú v krajinách EÚ viac ako tretinu spotreby energie. Uviedol to Derek Taylor z úradu komisára pre otázky energie na stretnutí odborníkov z oblasti mierového využívania atómovej energie v Barcelone - PIME 2004, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 170 expertov z 28 krajín. Európska komisia (EK) pripravuje revidovaný jadrový balíček smerníc, ktorého cieľom je vytvoriť spoločný prístup EÚ k investovaniu do fondov na jadrové projekty, na likvidáciu a vyraďovanie rádioaktívnych odpadov.
Tohtoročný PIME 2004, ktorý sa konal od 9. do 12. februára, bol zameraný na politiku, akceptovanie a stratégiu informovania verejnosti o problematike jadrovej bezpečnosti, udržateľného rozvoja a sociálneho zázemia prevádzkovanej a plánovanej jadrovej energetiky. Osobitne bola diskutovaná problematika krízovej komunikácie a prezentované boli skúsenosti s komunikáciou na lokálnej úrovni, ako aj na vrcholovej vládnej a politickej úrovni. Prezident Európskej nukleárnej spoločnosti (ENS) Bernard Bareé konštatoval zvyšovanie popularity jadrovej energetiky v mnohých krajinách sveta i mimo krajín Organizácie krajín pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ako napríklad v Číne, Japonsku, Južnej Kórei. Viceprezident Európskeho parlamentu Alejo Vidal-Quadras Roca vyzval na konferencii kompetentných, aby pravdivo informovali verejnosť a politikov o jadrových problémov. "Jadrová energia sa stala politickým problémom," uviedol Roca.
Odborníci sa na konferencii zhodli, že je teraz dôležité argumentmi presvedčiť verejnosť o nutnosti výstavby atómových reaktorov. Verejnosť sa tiež musí transparentne oboznámiť aj s výhodami jadrovej energetiky v oblasti dlhodobej ekonomickej výhodnosti, ochrany životného prostredia a zlepšenia sociálnej politiky. Ako alternatívny zdroj sa uvažuje nad jadrovými elektrárňami najnovšej generácie v kombinácií so slnečnou alebo vodnou energiou, prípadne s atraktívnym vodíkovým hospodárstvom.