Obyvatelia z južných častí Slovenska chodia pracovať najmä do Gyoru, kde sídli Phillips. Dopravu si podnik objednáva u našich prepravcov.
V rozhovore pre internetovú stránku EurActiv Balász spomenul Slovensko a Poľsko, kde nezamestnanosť trojnásobne presahuje nezamestnanosť v Maďarsku. Pripomenul, že krajina má podľa prístupovej zmluvy s úniou právo prechodne chrániť svoj pracovný trh. O možnosti podobných opatrení sa vzápätí zmienil aj maďarský minister práce a zamestnanosti Sándor Burány.
„Ani mi nenapadlo vyhrážať sa vylúčením slovenskej pracovnej sily," tvrdil neskôr Balázs, podľa ktorého môže mať príchod zahraničných pracovníkov aj klady. „Nechystáme žiadne obmedzenia pracovného trhu. Rozmýšľať o ich zavedení by v súčasnosti nebolo realistické," povedal aj hovorca ministerstva zahraničia Tamás Tóth. Vstupujúce krajiny sa podľa neho navyše dohodli, že sa navzájom nebudú obmedzovať.
„Nepleťme si úmysel a hypotetickú možnosť," povedal štátny tajomník ministerstva práce Gábor Csizmár. Dnešné členské štáty podľa neho majú právo zaviesť proti vstupujúcim krajinám obmedzenia preventívne a podľa vlastného uváženia, vstupujúce krajiny však musia dokázať, že obmedzenia iných vstupujúcich krajín sú naozaj nevyhnutné a aj potom ich ešte musí schváliť únia.
Slovenskí občania pracujú najmä v severozápadnej oblasti Maďarska, v trojuholníku miest Györ (Raáb), Esztergom (Ostrihom) a Székesfehérvár (Stoličný Belehrad), kde je najväčšia koncentrácia zahraničných investícií. Tunajšie firmy sa v posledných rokoch dokonca sťažovali na nedostatok pracovnej sily, ktorá im bráni v raste. Riešia ho aj importom pracovníkov zo Slovenska. Aj na ich žiadosť sa kvóta pre Slovensko od roku 2003 zvýšila z 1600 na 2000 pracovníkov. V oblasti za posledné dva roky zavreli niekoľko fabrík, ale situácia sa zásadne nezmenila a o pracovnú silu je stále záujem.
Navyše, prílev pracovných síl z nových krajín podľa maďarských odborníkov nehrozí. „Neexistujú žiadne analýzy, na ktorých základe by sa niečo také dalo očakávať," tvrdí Ágnes Hársová z ekonomického ústavu Kopint-Datorg. Oveľa reálnejší je podľa nej presun maďarských podnikateľov na Slovensko za nižšími daňami.