Kariéra tridsaťjedenročného rakúskeho zjazdára Hermanna Maiera vydá na dva životné príbehy. Vlani vo februári získal na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Saint Moritzi striebro v superobrovskom slalome. Osemnásť mesiacov po ťažkej autonehode (v auguste 2001), po ktorej mu hrozila amputácia pravej nohy. „Toto umiestnenie je viac než olympijské zlato, všetky triumfy na majstrovstvách sveta a vo Svetovom pohári," povedalo chlapisko (181 cm/180 kg) a rozplakalo sa. Životná udalosť končiaca sa takmer smrťou urobila z Maiera, často naparujúceho sa „supermana", uvážlivého a skromného človeka.
Zvykol sa vystatovať. V roku 1998 sa po jedenástich prvenstvách i celkovom víťazstve vo Svetovom pohári chvastal: „Za každým mojím triumfom je dobrý sex deň pred pretekmi." Ihneď si vyslúžil v súčasnosti obľúbenú prezývku pre rôznych akčných hrdinov Herminátor. Nevyhýbal sa jej, jeho správanie bolo pochúťkou pre bulvárnu tlač.
Bez servítky pred ústami
Na olympiáde v Nagane 1998 vyhral obrovský slalom a super-G. Klebety o údajnom dopingu odrazil systémom na hrubé vrece patrí hrubá záplata. „Pomaly si musím dávať pozor aj na mestskom záchode, či mi niekto odzadu nepchá pohár medzi nohy, aby získal vzorku. Ale nech si poslúžia, hoci by som im dal najradšej facku. Maier nikdy nedopoval, takú radosť nikomu nikdy nespravím," odpovedal neodôvodneným podozreniam v spolkovom denníku Salzburger Nachriten. V rokoch 1999 - 2001 vyhral 35 súťaží Svetového pohára a dve celkové prvenstvá v tejto dlhodobej a najobjektívnejšej súťaži alpského lyžovania.
Na prahu smrti
Dvadsiateho štvrtého augusta 2001 sa Maier sa hnal na svojom obľúbenom Harley Davidsone z tréningu domov do Flachau. V zákrute sa oproti nemu vyrútil čierny mercedes. Za volantom sedel 70-ročný penzista. Športovec zareagoval v stotine ako na zjazdovke. V poslednej chvíli strhol stroj do priekopy. Zachránil život sebe a možno i vodičovi mercedesu.
Operácia dolámanej a potrhanej pravačky trvala sedem hodín. Sprvoti sa zdalo, že sa vydarila, potom sa ťažko narušené svalstvo prestalo regenerovať. Hrozila mu infekcia a amputácia. Salzburskí chirurgovia ešte raz odviedli skvelú prácu. Herminátor sa štyri mesiace po prepustení z nemocnice postavil na bežky. A supermanský slovník vymenil za pokorný. „Ďakujem Bohu a mojej krajine, že vychovala takých skvelých lekárov. Chvíľu som si myslel, že so športom skončím, veď mi prozreteľnosť darovala život a zdravie natoľko, že môžem vôbec chodiť. Predsa som to skúsil a,vidíte, som tu. A na stupni víťazov," rozširoval výpoveď po majstrovstvách sveta 2003 potom, čo si usušil slzy.
Na murárčinu je hrdý
Hermann sa síce narodil v Altenmarkte, ale celý život trávi v blízkom lyžiarskom raji vo Flachau. Napokon obe známe strediská sú blízko seba v spolkovej krajine Salzburg. Bol talent, ale mizerný žiak. Až taký zlý, že ho vyhodili z lyžiarskeho gymnázia v Schladmingu. Tak sa teda vyučil murárčine a ani sa jej popri lyžovaní nevyhýbal. Hoci len v roku 2000 pribudlo na jeho konto v prepočte na koruny osemnásť miliónov, po zranení mu poisťovňa vyplatila päť miliónov eur, vo Flachau rád pomôže kamarátom pri stavbe či oprave domu. „Aspoň mám niečo poriadne v rukách," hovorieva s nádychom hrdosti potvrdzujúc, že predovšetkým vo vyspelých západných krajinách platí: remeslo má zlaté dno.
Maier, prirodzene, momentálne túži po iných lesklých kovoch. Vrchol v tomto smere by mal prísť o dva roky na zimných olympijských hrách v Turíne.
Detský sen sa mu splnil 5. júla minulého roka. Bol prvým jazdcom stého ročníka Tour de France, otváral túto senzačnú udalosť. Šesťapolkilometrový prológ zvládol za slušných necelých deväť minút. Skončil v strede poľa. Ďaleko od konca.
Vizitka Hermanna Maiera
Dátum a miesto narodenia: 7. 12. 1972 v Altenmarkte
Bydlisko: Flachau
Výška, váha: 1,81 m/80 kg
Rodinný stav: slobodný
Klub: USC Flachau/Salzburg
Značka lyží: Atomic
Obuv: Lange
Vzdelanie: vyučený murár
Záľuby: futbal, horské lyžiarske túry, motorky
Najväčšie úspechy - Olympijské hry: dve zlaté v Nagane 1998 (super-G, obrovský slalom). Majstrovstvá sveta - dve zlaté vo Vaile (USA) 1999 (zjazd, super-G), striebro (zjazd), bronz (super-G) v St. Antone (Rak.) 2001, striebro (super-G) v St. Moritzi 2003. Svetový pohár: Tri celkové prvenstvá 1998, 2000, 2001, 46 víťazstiev v jednotlivých pretekoch (zjazd, super-G, obrovský slalom, kombinácia).