Manželia Poiréeovci Liv Grete a Raphael získali na svetovom šampionáte v biatlone sedem zlatých medailí. Ona pre Nórsko štyri, on pre Francúzsko tri. FOTO - TASR/EPA
Päť pokusov na biatlonových MS v Oberhofe premenila onedlho 30-ročná Nórka Liv Grete Poiréeová na štyri zlaté medaily. Po šprinte, stíhacích pretekoch a štafete si dobehla po zlato aj v záverečnej ženskej disciplíne v Rennsteig Arene - v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km. Nebyť štyroch trestných minút v utorňajších vytrvalostných pretekoch, kde skončila ôsma, bola by vyhrala všetko, čo sa na trati v Durínskom lese vyhrať dalo. Aj tak sa však zapísala do histórie, štyri zlaté z jedných majstrovstiev sveta si ešte žiaden biatlonista nikdy nevybojoval.
Pravda, preteky s hromadným štartom pridali do programu MS až v roku 1999, to však úspech 167 cm vysokej rodáčky z Eikelandsosenu nijako neznižuje. Liv Grete spolu so svojím francúzskym manželom Raphaelom boli najobletovanejším párom v Oberhofe. Bodaj by nie, veď si spolu vybojovali deväť medailí. K štyrom zlatým Poiréeovej pridal Raphael ďalšie tri, jednu striebornú a jednu bronzovú. Meno Poirée nebolo počas MS na stupni víťazov len v jediných pretekoch. To história rovnako nepamätá. Ak by mal Raphael v tíme lepších krajanov, ktorí by boli schopní bojovať v štafete o zlato, mohol si rovnako ako manželka viezť domov štyri zlaté. Včera vyhral preteky s hromadným štartom tak suverénne, že si po poslednej streľbe dovolil ostať chvíľu na strelnici a zdvihnutou rukou predčasne osláviť ďalší titul majstra sveta.
Ku každej medaile dostávali víťazi veľký krištáľový pohár. Poiréeovci ich po MS už nebudú mať kam dávať. „V novom dome si na to asi budeme musieť vyhradiť jednu izbu. Ale múzeum nechystáme, nemusíte sa báť," smiala sa po štvrtom triumfe Liv Grete a v ruke stískala dve červené ruže. Jednu od organizátorov, druhú od nórskych novinárov. „Už sa teším na teplú sprchu a malú Emmu. Posledné preteky mi dali zabrať. V závere som už nevládala, mám pocit, že som tu schudla pätnásť kíl," hovorila nórska biatlonová kráľovná, ktorá druhej Nemke Apelovej nadelila v sobotňajšom „massštarte" takmer jeden a pol minúty.
Ako je možné, že konkurenciu až na jednu výnimku vždy tak zotrela? „Nie som lepšia než ostatné. Len som vychytila formu, zvolila som dobrú taktiku a mala rýchle lyže," vysvetľovala skromne. „Vyhrala som hneď prvé preteky, a to sa vám potom súťaží."
Aj v posledných pretekoch ukázala, že je takticky ďaleko pred ostatnými. Kým ostatné pri ostrom zjazde vo Wolfschluchu padali ako hrušky, Poiréeová si vpredu zvyšovala náskok. „Vedela som, že ak budem jazdiť v skupine, bude to riskantné. A tak som sa snažila byť pri nájazde do neho prvá. Potom som si už bežala vlastné preteky," vravela dnes už sedemnásobná majsterka sveta. Prvé dva tituly si vyjazdila už pred štyrmi rokmi doma v Holmenkollene, ďalší pridala o rok neskôr v slovinskej Pokljuke.
Od pôrodu v januári minulého roku a návratu na scénu v tejto sezóne je na neudržanie. Liv Grete bodovala v každých pretekoch Svetového pohára a len trikrát nebola v prvej desiatke. „Mám spolu s manželom čo oslavovať, ale ešte neviem, kedy to bude. Určite to bude veľká párty."
Raphael bol v Oberhofe spokojný už po prvom dni, keď manželia zobrali v šprinte oba najcennejšie kovy. Žartoval, že už môžu ísť domov. Ak by tak urobili, možno by bol oberhofský šampionát zaujímavejší. Takto občas nudil, pretože meno Poirée sa skvelo na najvyššom stupni v siedmich prípadoch z desiatich.
Organizátori si to pochvaľovali, nemuseli často na stole počas tlačových konferencií po pretekoch meniť za miestom pre zlatého medailistu vlajku krajiny. Stačilo mať poruke nórsku a francúzsku. Aj sa za to Liv Grete na záver poďakovali a tá so šarmom odvetila: „Niet za čo. Rado sa stalo."
RASTISLAV HRÍBIK, Oberhof