Ruskí záchranári pomáhali ľuďom, ktorí v panike utekali z vodného parku do 20-stupňového mrazu iba v plavkách.
FOTO - REUTERS
„Najskôr niečo prasklo, potom sa začalo všetko nad nami nakláňať a nakoniec sa to s hrozitánskym treskotom zrútilo na naše hlavy," tak opisuje moment sobotňajšej tragédie v moskovskom vodnom parku Transvaal jeden z návštevníkov, ktorý sa v kritickej chvíli išiel prezliecť do šatne. Jemu aj niekoľkým ďalším sa podarilo z budovy vybehnúť ešte predtým, ako celá konštrukcia kopulovitej sklenenej strechy dopadla na bazény. Ľudia v šoku utekali len v plavkách a bosí do snehu, do dvadsaťstupňového mrazu. „Všade bolo plno skla a šatne boli celé od krvi... aj vonku na snehu bola krv, ako ľudia bosí utekali po rozbitom skle," hovorí ďalší mladík.
Záchranári, ktorí prišli na miesto tragédie ako prví, hovoria, že nikto z nich taký rozsah škôd nečakal. „Ako po veľkom zemetrasení," povedal jeden z nich.
Prvé odhady hovorili o stovkách mŕtvych. Nakoniec sa ich počet včera večer ustálil na 26. So začiatku závaly rozoberali prevažne ručne, pretože stále existovala nádej, že budú vyslobodení živí ľudia. Každú chvíľu boli hlásené „minúty ticha", vďaka ktorým bolo počuť z mnohých miest volanie o pomoc. Podľa svedectva novinárov bol v noci zo soboty na nedeľu vytiahnutý muž, ktorý zjavne zamrzol. Ešte mal ruky vztýčené nad hlavu, ako sa snažil sám dostať von. Niektorí zostali uväznení priamo vo vode, ktorá sa rýchlo menila na ľad.
Prvú verziu, ktorá zaznela z úst návštevníkov bazéna, čoskoro vyvrátil starosta Moskvy Jurij Lužkov: „Nie je žiadny dôvod hovoriť o tom, že strecha spadla v dôsledku výbuchu," vyhlásil. Videozáznam z kamier okolo bazéna bol k dispozícii takmer ihneď a bolo vidieť, že nič nevybuchlo. Silné škrípanie pripomínajúce zvuky potápajúcej sa lodi mohli niektorí návštevníci v prvej chvíli považovať za výbuch. Hlavná verzia nešťastia je však technická katastrofa. Či ju však zapríčinilo počasie, alebo ľudský faktor, či náhodná chyba materiálu ešte jasné nie je.
Park Transvaal v moskovskej štvrti Jaseňovo patrí v Rusku k najväčším svojho druhu. Až 2000 ľudí môže naraz plávať v bazénoch s vodnými atrakciami, ísť na diskotéku, do kaviarne či fitcentra, do sauny v gréckom či východnom štýle. Hoci vstupenky do parku stáli viac ako 2000 rubľov, denne sem prišlo niekoľko tisíc ľudí. Medzi najprepychovejšie časti patril bazén postavený ako južné more, s umelými vlnami a palmami okolo.
Bazén postavila za rekordne krátky čas turecká firma. Predstavitelia jej moskovskej filiálky včera vyhlásili, že sú v šoku a že sa ich spoločnosti nikdy nič podobné nestalo. Tomu, kto nedbanlivosťou zapríčinil smrť desiatok ľudí, hrozí maximálne 5-ročné väzenie.