Na jar chcem opäť chovať morky. Kupujem odrastenejšie morčatá (s hmotnosťou dva až tri kilogramy). Majú k dispozícii trávnatý výbeh, teplý kurín, zmesku aj vitamíny. Vlani - keď pribrali na štyri až päť kilogramov, začali posedávať, driemať a napokon uhynuli. Pri pitve som zistila, že mali chorú pečeň. Čo to mohlo spôsobiť? Treba morky očkovať?
R. P., Štiavnik
Chov moriek sa podobá chovu ostatnej hrabavej hydiny. Morčatá sú však v prvých týždňoch života náročnejšie na vyššiu teplotu prostredia a na celkovú starostlivosť. Citlivé sú najmä na podchladenie, zvýšenú vlhkosť, pričom ich ohrozujú viaceré ochorenia. Chovatelia si preto väčšinou obstarávajú staršie, najčastejšie šesťtýždňové morky. V tom období vážia 1,95 až 2,15 kg (podľa hybridnej kombinácie), sú odolnejšie voči nepriaznivým klimatickým vplyvom a vakcinované.
Skôr ako si chovateľ morky prevezme, musí ustajňovací priestor dôkladne vyčistiť, vydezinfikovať a vyvetrať. Podobne treba ošetriť aj kŕmidlá a napájadlá. Hlodavce, voľne žijúce vtáctvo, ale ani iný druh domácich zvierat nemajú mať do blízkosti moriek prístup. Podstielať sa odporúča vrstvou hoblín alebo slamou. Podstielku treba denne udržiavať čistú a suchú (mokrá podstielka zapríčiňuje ochorenia nôh). Piliny nie sú na podstielanie vhodné kvôli častej prítomnosti plesní a vysokej prašnosti, s čím súvisí riziko ochorení dýchacieho i tráviaceho aparátu.
Predpokladom úspešného výkrmu je kvalitné krmivo. Ideálne je podávať kompletné kŕmne zmesi podľa odporúčania dodávateľa hydiny. Ak majú morky k dispozícii trávnatý výbeh, chov sa pastvou výrazne zlacní. Pri predkladaní plnohodnotnej zmesi netreba dávku dopĺňať. V ostatných prípadoch sa žiada venovať výžive viac pozornosti. Malým morčatám podávajú chovatelia miešanky pripravené z posekanej žihľavy, kukuričného i pšeničného šrotu a uvarených, popučených zemiakov. Vhodné je podávať im podľa návodu prípravok Konvit alebo Vitamix. Spomínanú miešanku možno predkladať aj väčším mláďatám a dospelým morkám s tým rozdielom, že šroty treba nahradiť celým zrnom a večer pridávať naklíčenú pšenicu.
Medzi nákazlivé ochorenia, ktoré často ohrozujú morky, patrí napríklad syngamóza, aspergilóza, cholera, mor, diftéria, histomonádová nákaza, mykoplazmóza a iné. Zmeny na pečeni vznikajú napríklad pri histomonádovej nákaze, cholere, tuberkulóze, ale aj pri niektorých nenákazlivých chorobách. Výskytu mnohých špecifických nákaz možno predísť nielen dodržiavaním správnych podmienok chovu a výživy, ale aj vakcináciou a pravidelným odčervovaním hydiny. Vakcinačný a „odčervovací" program vám zostaví veterinárny lekár.
MVDr. MÁRIA
INŠTITORISOVÁ