Aj pri ovocných, aj pri okrasných drevinách je potrebný pravidelný rez, ktorým dosiahneme ich optimálny vzhľad a bohatšie kvitnutie. Mnohí záhradkári tento rez nerobia vôbec, alebo až v jarnom období. Mnoho okrasných drevín však možno rezať v zimných mesiacoch od októbra do polovice marca. Robíme presvetľovací a zmladzovací rez krov.
Presvetľovací rez robíme obyčajne po 8 až 10 rokoch. Odstraňujeme staré a nevzhľadné konáre. Necháme rovnaký počet nových, odspodu vyrastajúcich výhonkov, ktoré skrátime, aby sa rozkonárili. Slabé výhonky odstránime pri zemi. Ker sa takto pomaly a nenásilne obnovuje, čím ho udržujeme pekný a bohato kvitnúci. Týmto spôsobom môžeme z krov rezať napríklad vajgeliu (Weigela), tavoľník (Spirea), pajazmín (Philadelphus), trojpuk (Deutzia), dulovec (Chaenomeles), kalinu (Viburnum), ibištek (Hibiscus), tamarišku (Tamarix), orgován (Syringa). Častejšie režeme kry s farebnou kôrou, napríklad svíby (Cornus) a vŕby (Salix). V zime zásadne nerežeme hortenzie, ruže a budleje.
Zmladzovací rez je radikálny zásah do starého dreva. Pre kry je nevyhnutný. Môžeme ním zlepšiť celkový vzhľad starých krov, zospodu vyholených a preschnutých. Podľa hĺbky rezu robíme úplné alebo čiastočné zmladenie. Úplné zmladenie, ktoré uskutočníme tesne pri zemi, je vhodné v predjarnom období, aby sme predišli poškodeniu dreva mrazom. V zimnom období je aktuálne čiastočné zmladenie. Postupujeme podobne ako pri presvetľovacom reze s tým rozdielom, že odstránime viac starého dreva.
V zimných mesiacoch môžeme rezať aj niektoré popínavé dreviny. Pravidelný presvetľovací rez vyžadujú popínavé zemolezy (Lonicera), popínavé ruže a aktinídie. Na vytvarovanie pekných stien z viniča päťlistého (Parthenocissus) sa odporúča v prvých dvoch až troch rokoch zapestovanie krátkeho bočného obrastu. Zmladenie úplné alebo čiastočné znášajú plamienky (Clematis), trúbkovce (Campsis) a stavikrv (Polygonum).
Ing. KATARÍNA
KETTMANNOVÁ