Ak osivo veľmi skoro vysejeme, dlhé a silné korene čierneho koreňa dopestujeme za jediný rok. Kvalitné korene narastú len v pôde, ktorú sme na jeseň zrýľovali aspoň 20 centimetrov hlboko a dobre zásobili živinami. Rastlinám sa dobre darí v oblastiach, kde je teplá jar a dlhá jeseň. Čierny koreň patrí do druhej trate, nemá sa pestovať po hlúbovinách a druhoch, ktoré spotrebujú veľa živín. Pri priaznivom počasí ho vysievame už koncom februára alebo začiatkom marca. Vzdialenosť medzi riadkami má byť 25 centimetrov, hĺbka sejby nepresiahne 2 až 3 centimetre (3 gramy na meter štvorcový). Osivo si zachová plnú klíčivosť iba rok.
Pri sejbe cibule a mrkvy je potrebná preventívna ochrana proti kvetárke cibuľovej a vŕtavke mrkvovej pomocou zmiešanej kultúry. Uvedení škodcovia spôsobujú v niektorých rokoch výrazné straty na mladých rastlinách. Predbežným opatrením (pestovaním oboch druhov zeleniny v zmiešanej kultúre, pričom striedame riadok mrkvy s riadkom cibule) výrazne obmedzíme výskyt škodcov. Mrkvu a cibuľu nikdy nehnojíme čerstvým maštaľným hnojom.
Jednoduché pareniská orientujeme východo-západným smerom, aby okná boli naklonené na juh, dvojité severo-južným smerom. Tieto orientácie podľa možnosti dodržiavame, aj keď sa to niekedy nedá kvôli oploteniu alebo polohe pozemku. Rastliny v dvojitých pareniskách rastú lepšie ako v jednoduchých, pretože na ne nedopadá intenzívne poludňajšie slnko.
Od začiatku februára môžeme do malých črepníkov vysievať takzvanú obriu cibuľu. Ide o odrodu bežnej kuchynskej cibule, ktorá môže za priaznivých podmienok dosiahnuť hmotnosť až 1500 gramov. Na vývoj potrebuje dlhší čas a pretože pochádza zo Španielska, vyžaduje viac tepla. Do každého črepníka vložíme tri až štyri semená, neskôr ponecháme len najväčšiu rastlinu. Stanovište na pestovanie má byť svetlé. Keď sa rastline vytvoria dva listy, teplota nemá klesnúť pod 15 stupňov. Neskôr však stačia teploty 0 až 12 stupňov.
Po rozmrznutí pôdy skontrolujeme trvalky, ktoré sme vysadili na jeseň, či ich nepoškodil mráz. Podľa toho, do akej miery sú vytiahnuté, sa rozhodneme, či ich znovu zasadíme, alebo ich stačí silno zatlačiť do zeme. Ak pôda pri zákroku nie je dosť vlhká, trvalky dobre zalejeme.
(pav)