Od zamestnávateľa som dostala okamžité skončenie pracovného pomeru, pretože som počas pracovného času bola u lekára. Zamestnávateľ to vyhodnotil ako svojvoľné a hrubé porušenie pracovných povinností. Je tento jeho postup správny?
Eva, Banská Bystrica
Podľa príslušných ustanovení zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, v znení neskorších predpisov, pracovný pomer možno skončiť okrem dohody zamestnanca so zamestnávateľom, výpovede, skončenia v skúšobnej lehote, uplynutí doby v prípade pracovného pomeru na dobu určitú aj tzv. okamžitým skončením pracovného pomeru.
Na to, aby sa mohol pracovný pomer okamžite skončiť, však treba podľa Zákonníka práce splniť viaceré podmienky. Zamestnávateľ môže pracovný pomer skončiť iba výnimočne, a to iba z dôvodov taxatívne stanovených v paragrafe 68a ods. 1 Zákonníka práce v prípade, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin, alebo ak závažne porušil pracovnú disciplínu. Zamestnávateľ tak môže urobiť len v jednomesačnej lehote odo dňa, ako sa dozvedel o dôvode na okamžité skončenie, najneskôr však v lehote jedného roka od vzniku tohto dôvodu. Zamestnávateľ však nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou alebo zamestnancom na rodičovskej dovolenke alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
Podľa paragrafu 70 Zákonníka práce musí okamžité skončenie pracovného pomeru urobiť zamestnávateľ (aj zamestnanec) písomne, musí sa v ňom uviesť dôvod okamžitého skončenia tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a zároveň musí byť v stanovenej lehote (v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa dozvedel o dôvode na okamžité skončenie) doručené druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa pritom nesmie dodatočne meniť.
Na to, aby bolo okamžité skončenie pracovného pomeru platné, musia byť všetky uvedené podmienky splnené súčasne.
Odhliadnuc od toho, že návšteva lekára, resp. ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení patrí v zmysle ustanovenia paragrafu 141 Zákonníka práce k dôležitým osobným prekážkam v práci, z toho, čo ste uviedli, je viac než pravdepodobné, že zo strany vášho zamestnávateľa nedošlo k platnému skončeniu pracovného pomeru. Na tomto základe by ste preto mali svojmu zamestnávateľovi písomne oznámiť, že trváte na tom, aby vás naďalej zamestnával v zmysle vašej pracovnej zmluvy. Týmto sa váš pracovný pomer podľa ustanovenia 79 Zákonníka práce nekončí a zamestnávateľ je vám povinný poskytnúť náhradu mzdy do času, kým vám neumožní pokračovať v práci, resp. kým nedôjde k platnému skončeniu pracovného pomeru.