Psov držia preto, že ich potrebujú, nie pre módu

Meno ruského chrta barzoja má vo svete čoraz lepší zvuk. Jeho osobité čaro tkvie okrem fyzickej krásy najmä v jeho loveckých prednostiach. Vo svete sa však chrt považuje za spoločenské, nie poľovné plemeno. Preto je lov s chrtmi v celej západnej Európe ..

Lov na líšky so sedemdesiatimi chrtmi a tridsiatimi koňmi. Rekonštruovaná ruská realita sa nakrúcala začiatkom februára v českom Konopišti. Historický dokument o chove ruského chrta barzoja práve pripravuje Česká televízia.

Meno ruského chrta barzoja má vo svete čoraz lepší zvuk. Jeho osobité čaro tkvie okrem fyzickej krásy najmä v jeho loveckých prednostiach. Vo svete sa však chrt považuje za spoločenské, nie poľovné plemeno. Preto je lov s chrtmi v celej západnej Európe zakázaný. Chovatelia, ktorí majú skúsenosť s aborigénnymi chrtmi, sa usilujú čo najviac priblížiť k prirodzenej chrtej náture, ktorej podstatou je slúžiť človeku namiesto zbrane - teda loviť. Barzoje sú na tieto pracovné účely ako stvorené, využívajú ich však len v krajine pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre chrty a ich chovateľov v západnom svete sú náhradou za poľovačky dostihy alebo coursingy, na ktorých sa lovecké pudy psa čiastočne môžu prejaviť. Táto imitácia má síce s pôvodným psím impulzom len málo spoločného, no má veľkú tradíciu. Napríklad v Anglicku sú stávky na coursingy dokonca populárnejšie ako na konské dostihy.

„Ak má chrt ako pracovné plemeno prežiť, podstatné je, ako bude loviť a slúžiť svojmu majiteľovi po pracovnej stránke. Až potom nasledujú kritériá pre jeho vonkajší vzhľad, krásu, postavu, pohyb," hovorí MVDr. MARIA STANOVOI. Pochádza z Moskvy, žila v Izraeli a momentálne trávi už štvrtý rok v Čechách. Publikuje v ruských, švajčiarskych, českých a izraelských periodikách o všetkom, čo je so psím chovom spojené. Sama chová východoeurópske chrty a tvrdí, že život s nimi je obrovským zážitkom.

SkryťVypnúť reklamu

V čom sa odlišuje východný a západný chrt?

„Celkom odlišné sú výsledky jeho chovu, životnosť a komunikácia s človekom. Pri klasických výstavných západných chrtoch sa pracovné vlohy vôbec nepovažujú za dôležité. Dbá sa síce na tréning, ale iba kvôli výstavnému predvedeniu a fyzickej kráse. Teoreticky chrt v západnej Európe nemá kultúrne korene a neexistuje tam tradičný pohľad na jeho chov. Výnimkou je pár európskych štátov. Vo všeobecnosti sa pes vníma predovšetkým ako spoločenské zviera, ako domáci maznáčik. Bohužiaľ, chrtovi to škodí a ohrozuje to jeho zdravie."

Čomu dávate prednosť pri chove svojich chrtov?

„Venujem sa prírodným plemenám a podstatné sú pre mňa povahové rysy psa a rozličné zvyky v správaní. Pes môže byť krásny, vycvičený na výstavné podmienky a prejsť chovným výberom, no to ešte neznamená, že poslúcha svojho majiteľa v prirodzených podmienkach."

SkryťVypnúť reklamu

Je ruský chrt naozaj taký výnimočný?

„Pôvodný majiteľ, lovec a nomád, vychovával chrta na pracovné účely a v zásade to tak zostalo doteraz. Chrt je aktívny aj pätnásť rokov. Rozmnožuje sa až vo veku desať rokov, a iba z toho dôvodu, že majiteľ potrebuje ďalšiu generáciu loveckých zvierat. Ak majiteľovi po akejkoľvek stránke nevyhovuje, nie je pohodový, prežíva traumu, je psychicky labilný, chorý a nezaručuje kvalitu svojich potomkov, utratia ho a nedostane sa do chovu."

Nie je to pri súčasnom trende presadzovať ľudský prístup k zvieratám povážlivé?

„V krajine pôvodu chrta je to jediný spôsob, ako vyšľachtiť zdravé jedince. Tam držia psa preto, že ho potrebujú na prežitie, a nie preto, že je to módne."

Pes ako spoločenské plemeno človeku neprospieva?

SkryťVypnúť reklamu

„Ak chce človek, hlavne ten mestský, zvládnuť psa, musí najprv zvládnuť sám seba. Žiaľ, často je to tak, že nie je schopný brať život tak, ako je, má stresy, depresie, chýba mu partner, deti alebo psychológ, a on si zadováži psa. Potom sa môže ľahko stať, že pes sa stane neurotikom."

Čo má vedieť lovecký pes?

„Jeho prirodzené kvality podmieňuje dostatočný pohyb a denný tréning. Okrem toho by mal byť zdravý, vytrvalý, povahovo vyzretý, pracovne využiteľný. Čiastočne to suplujú psie dostihy, ale tie obmedzujú silne vyvinutý mozog a zdravie chrta. To sa stalo napríklad dostihovému greyhoundovi, ktorý jednostranným šľachtením stratil lačnosť na zver a fyzickú odolnosť. Výborne behá na umelej trati, keby sme ho však chceli využiť na lov, zistíme, že je to geografický kretén. Neorientuje sa v stepi, nevie používať čuch, nenachádza vlastnú stopu, stratí sa. Hoci je dobrým domácim maznáčikom, nemá komunikačné schopnosti. Ako lovecký partner a spolupracovník zlyháva."

SkryťVypnúť reklamu

Ako zistíme, či je pes šikovný a používa mozog?

„Určite nám o tom veľa nepovedia výstavné podmienky pre psa. Psa nemôžeme umelo šľachtiť v šikovnosti, môžeme ho však skúmať v jemu prirodzených podmienkach počas jeho aktivity. Vtedy sa ukáže, ako reaguje a aký je prispôsobivý. Poznám veľa takých psov, ktoré majú pracovné diplomy a prešli rôznymi testmi, ale nie sú pracovne využiteľné."

Nie je výchova psa na pracovné účely tiež jednostranná?

„Nie, ak sa k psovi pristupuje ako ku komplexnej bytosti. Bohužiaľ, súčasný chov psov často vedú ľudia, ktorí nepoznajú napríklad základy genetiky. Celosvetový chov psov je vôbec amatérskou záležitosťou. Do histórie psov nezasahuje veda už celé stáročia. Treba si uvedomiť, že odchovom jedného psa ovplyvňujeme celú populáciu a výber chovu určuje populáciu na niekoľko generácií dopredu."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dá inak ovplyvniť kvalita chovu?

„Keď spájame psa a sučku, potomok má z každého rodiča polovicu. Ak sú obaja rodičia rôzni, aj šteňatá budú rôzne, takže môžeme zachovať variabilitu rodu. Ak však genetický základ tvoria dvaja jedinci, časť informácií v každej novej generácii odpadá, obmedzuje variabilitu a predurčuje budúcu neschopnosť plemena. Dnes je napríklad bežné, že chovateľ jedným šampiónom nakryje všetky sučky. Je to slepá ulička, ktorá nezabezpečí rôznorodosť populácie, a tá sa potom bude čoraz ťažšie prispôsobovať prostrediu."

Čo je dobré na love s chrtom?

„Lov s chrtmi prebieha v prirodzených podmienkach a nepoškodzuje rovnováhu v prírode. Chrt loví vlastne ako vlk, pričom pracuje pre človeka a len toľko, koľko môže. Ani ten najhorší pytliak alebo poľovnícky snob s chrtom určite nevyhubí žiadnu populáciu zajacov. Keď moja kamarátka prišla s chrtmi na loveckú stanicu v kurskej stepi, poľovníci sa pučili od smiechu a vraveli jej, že tam niet poriadneho zajaca a ak tam aj nejakí úbožiaci žijú, majú sotva dve kilá a nemá zmysel ich naháňať. Ona si predsa vyhradila lov s chrtmi a dnes, po desiatich rokoch je tam populácia zajacov evidentne vyššia, majú bežne päť a pol kila a s chrtmi behajú dostihy. Nebol potrebný žiadny prieskum ani tím vedeckých pracovníkov."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 382
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 985
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 180
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 111
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 837
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 658
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 643
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu