SMK požiada premiérov členských štátov EÚ, aby otvorili svoj pracovný trh

Bratislava 13. februára (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) požiada premiérov vlád členských štátov EÚ, ktoré chcú zaviesť prechodné obdobie na voľný ...

Bratislava 13. februára (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) požiada premiérov vlád členských štátov EÚ, ktoré chcú zaviesť prechodné obdobie na voľný pohyb občanov zo Slovenska a ich materské strany sú rovnako ako ona členmi Európskej ľudovej strany (EĽS), aby tento svoj postup prehodnotili.

Na tlačovej besede to dnes oznámil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR József Berényi, podľa ktorého sa k EĽS v rámci Európskeho parlamentu (EP) hlási zo súčasnej pätnástky 7 predsedov vlád. Z nich zavedenie prechodných období minimálne na dva roky už oznámili Rakúsko, Španielsko a Francúzsko a pravdepodobne k tomu pristúpia aj Luxembursko a Portugalsko. Špeciálny režim pre prijímanie pracovníkov z nových členských štátov zas plánuje uplatniť Holandsko, informoval Berényi. Taliansko ako jediný členský štát, na čele ktorého stojí premiér z politickej strany zastúpenej v EĽS, zatiaľ neuvažuje o zavedení akýchkoľvek obmedzení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SMK podľa Berényiho zároveň odporúča aj ostatným stranám na slovenskej politickej scéne, najmä ANO a Smer ako členom Európskej liberálnej a demokratickej a reformnej strany a Európskej socialistickej strany, aby sa pridali k jej iniciatíve. "Sme si vedomí, že tento spor nemusíme vyhrať, ale treba konať, a dúfame, že aj ostatné strany budú konať tak, aby sme ukázali, že v principiálnych otázkach môžme byť jednotní," vyhlásil štátny tajomník.

SMK podľa neho v liste ubezpečí svojich partnerov, že je prioritou slovenskej vlády vytvoriť dostatok pracovných príležitostí na domácom trhu tak, aby slovenskí občania nemuseli hľadať prácu v zahraničí. Tým, že viaceré krajiny oznamujú zavedenie rôznych obmedzení pre prístup na ich trh práce až po uzavretí prístupových rokovaní v príslušnej kapitole, je podľa jeho slov strana nepríjemne prekvapená. "Nie sú k dispozícii žiadne prieskumy, že by Slováci nejako masívne chceli odísť za prácou do zahraničia," argumentoval štátny tajomník. Politickým frakciám, ktoré sú zastúpené vo vládach plánujúcich ochranné opatrenia, navyše môže podľa neho ich postup poškodiť pri voľbe do EP. "Kým naši západní partneri nemôžu odolať verejnej mienke a nie sú pripravení vysvetliť, že nemusia očakávať masívny prílev pracovníkov z nových členských krajín, od nás očakávajú, že my to ľuďom budeme môcť vysvetliť. SMK je pritom toho názoru, že najvplyvnejšie strany v EP budú silné len vtedy, ak získajú dostatok hlasov aj v nových členských štátoch. EĽS nebude mať väčšinu, ak SMK prehrá európske parlamentné voľby," uviedol Berényi. Zavedením prechodných období sa podľa neho navyše spochybňuje solidarita ako základný princíp EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Z krajín súčasnej európskej pätnástky oznámili otvorenie svojho pracovného trhu už k 1. máju len Veľká Británia a Írsko a okrem Talianska tak možno urobí aj Grécko. O špeciálnom režime pre zamestnancov z pristupujúcich krajín zas popri Holandsku uvažuje Dánsko a zavedenie prechodných období na dva roky avizovali Belgicko, Španielsko a Fínsko a na päť rokov Francúzsko. Rakúsko a Nemecko deklarovali, že budú naďalej požadovať pracovné povolenia, už počas prístupových rokovaní, pričom zrejme využijú celé 7-ročné prechodné obdobie. O dočasnej ochrane švédskeho pracovného trhu v súčasnosti rozhoduje jeho parlament.

Podpredsedníčka strany Smer Monika Beňová na margo výzvy SMK uviedla, že ona sama už diskutovala so svojimi kolegami v EP, či by sa otázkou voľného pohybu pracovníkov mohli zaoberať v rámci svojich národných parlamentov. "Odozva bola, že sa budú informovať a vrátime sa k tejto téme na marcovom zasadnutí," povedala pre TASR. Člen parlamentného zahraničného výboru za ANO Jozef Banáš zasa vníma kroky SMK skôr ako deklaráciu než ako efektívne riešenie problému. "Z hľadiska diplomacie sú takéto výzvy nezvyklé," reagoval. Navyše, ako zdôraznil, spolu s SMK sú členmi ľudovo-konzervatívnej frakcie v EP aj SDKÚ a KDH, takže najskôr by mali oni koordinovať svoj postup vo vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu