BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Slovenská republika má uzatvorený celý rad bilaterálnych a multilaterálnych dohôd s ostatnými krajinami. "Dňom vstupu SR do Európskej únie (EÚ) prestanú platiť a prevezmeme tie, ktoré má uzatvorené únia," informoval Mikuláš Gera z tlačového oddelenia Ministerstva financií SR (MF). Podľa neho ide o dohody o voľnom obchode, súčasťou ktorých sú aj pravidlá pôvodu. V prípade multilaterálnych ide napríklad o dohodu s EÚ, Európskym združením voľného obchodu (EFTA), Stredoeurópska dohoda o voľnom obchode (CEFTA). Bilaterálne má Slovensko uzavreté napríklad s Izraelom, pobaltskými krajinami a podobne.
EÚ má uzavreté takého dohody s mnohými krajinami ako napríklad Mexiko, Chile, Juhoafrická republika, ale aj Izrael, Rumunsko, Bulharsko. "Kandidátske krajiny, ktoré sa stanú 1. mája 2004 členmi EÚ už nebudú navzájom tieto dohody uplatňovať, ale stanú sa súčasťou jednotného colného územia EÚ," skonštatoval Gera.
Dohody o voľnom obchode, ktoré má EÚ uzatvorené, majú podobný režim, ako tie, ktoré doteraz Slovenská republika uplatňovala.
Po vstupe do únie sa Slovensko stane súčasťou jednotného colného územia EÚ. "Naše hranice s členskými krajinami EÚ nebudú fungovať ako vonkajšia hranica EÚ, skončia colné kontroly, clo a vybavovanie colných formalít," dodal Gera. Uvedená agenda sa podľa neho presunie iba na vonkajšie hranice EÚ. Zabezpečí sa voľný pohyb tovaru v rámci colného územia Spoločenstva. Dňom vstupu bude SR ako členský štát EÚ uplatňovať Spoločný colný sadzobník, ktorý každoročne vydáva Európska komisia.
Podnikateľský sektor by mal v súvislosti s týmito zmenami dobre spoznať podnikateľské prostredie EÚ, získať platné dohody EÚ a ďalšie predpisy, ktoré súvisia s aktivitami podnikateľov. V súčasnosti platné úľavy v oblasti priamych daní zostanú nateraz zachované, podliehajú však schváleniu Úradu pre štátnu pomoc. O ich budúcnosti sa rozhodne až po vstupe do únie. V prípade nepriamych daní sa úľavy principiálne neposkytujú.