BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Severoatlantická aliancia (NATO) sa nachádza na križovatke. Stratila starého nepriateľa, ktorý bol jasne identifikovateľný. Nový nepriateľ je celkom iný a NATO sa musí rozhodnúť, ako chce proti nemu bojovať, uviedol v piatkovej prednáške v Bratislave vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR) James L. Jones. Hrozbám 21. storočia podľa neho nemôžu čeliť staré ozbrojené sily, ktoré boli typické svojou veľkosťou a neohrabanosťou. Potrebné sú naopak menšie sily, vybavené čo najmodernejšou technikou a schopné rýchleho nasadenia kdekoľvek vo svete.
Týmto smerom by sa malo vybrať aj NATO. Jednou z podmienok je však podľa Jonesa zvýšiť výdavky na obranu v členských krajinách NATO najmenej na úroveň dvoch percent HDP. Aj nadchádzajúci summit NATO, ktorý sa uskutoční v júni v Istanbule, by mal hľadať odpoveď na to, ako čo najúčinnejšie bojovať proti novému nepriateľovi aliancie. Ten je podľa Jonesa oveľa nebezpečnejší ako bývalí nepriatelia, keďže nenosí uniformu a nepozná štátne hranice. Najväčšou hrozbou je však alternatíva, keď by sa tento nepriateľ dostal alebo dostane k zbraniam hromadného ničenia. Jones pripustil, že teroristi sa regrutujú z nevzdelaných a nemajetných vrstiev a za svoj neúspech vinia západnú civilizáciu.
Podľa Jonesa sa už objavujú prvé náznaky toho, ako bude NATO v budúcnosti proti svetovému terorizmu bojovať. Hovoria o tom jeho vojenské akcie mimo hraníc aliancie - operácie v Afganistane, na Balkáne a v Stredozemnom mori. Pôsobenie v moderných ozbrojených silách má oproti minulosti viacero výhod, tvrdí Jones. Jednou z hlavných pozitívnych zmien sú menšie škody na životoch na bojisku, čo je spôsobené lepšou technikou a vybavením súčasných armád euroatlantického spoločenstva.
V piatok bude Jones pokračovať v návšteve Bratislavy pracovným stretnutím s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milanom Cerovským, s prezidentom Rudolfom Schusterom, ministrom obrany Jurajom Liškom a rokovaním s predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Robertom Kaliňákom.