Európa potrebuje svoju Bezpečnostnú radu

Európska únia sa zrejme rozhodla konať ako pštros a zavŕtať hlavu do kopy zahraničnopolitických deklarácií. Hoci mnohé európske vlády myšlienku vytvorenia spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky slovne podporujú, nedokážu pomenovať kľúčovú prekážk

u, totiž fakt, že moc - a schopnosť moc prejaviť - je medzi členské štáty rozložená nerovnomerne.

Členovia Európskej únie - starí i noví, veľkí i malí - si to nechcú ani zďaleka priznať a trvajú na rovnoprávnosti hlasov v zahraničnopolitických rozhodnutiach. Preferovaným prostriedkom rozhodovania v tejto oblasti zostáva európske pravidlo jednomyseľnosti, hoci o niekoľkých obmedzených výnimkách sa rokuje.

Pravda, konsenzus je dôležitý, lebo zaisťuje dôveryhodnosť a legitimitu. Realita je však taká, že niektoré členské štáty únie sú si „rovnejšie" než iné, a vplyvnejšie krajiny únie majú vždy odpor proti vonkajšiemu nátlaku. To isté platí pre ostatné medzinárodné organizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Realita rozloženia moci v Európe vyvolala pohyb smerom k vytvoreniu zahraničnopolitického „triumvirátu" Francúzska, Nemecka a Británie. Z času na čas tento triumvirát svojimi činmi posilňuje zahraničný vplyv EÚ. K tomu došlo, keď britský, francúzsky a nemecký minister zahraničia vlani na jeseň odcestovali do Iránu, kde sa im podarilo uzavrieť dohodu o medzinárodnom prieskume iránskych jadrových zariadení.

Pri iných príležitostiach však tieto tri krajiny vyvolávajú dojem, že ich hlavným záujmom je prezentovať sa ako exkluzívny klub, čo medzi ich európskymi partnermi vyvoláva nenávisť. Úlohou únie je teda nájsť mechanizmus, ktorý uzná medzinárodnú váhu trojice bez toho, aby vzbudzoval nepriateľstvo zvyšku únie.

Ak sa chcú Európania podieľať na zásadných globálnych rozhodnutiach - ako tvrdia bezpečnostné stratégie EÚ, ktoré nedávno načrtol Javier Solana - musia nájsť strednú cestu medzi pravidlom jednomyseľnosti a realitou. Jedine tak si únia môže zaistiť dôveryhodnejšiu zahraničnú a bezpečnostnú politiku a stať sa serióznym partnerom USA, ich susedov a celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Praktickým krokom vpred by v tomto ohľade bolo založenie „Európskej rady bezpečnosti," ktorá by fungovala ako riadiaci výbor medzi Radou EÚ (ktorá bude po rozšírení na 25 členov nepružná) a budúcim európskym ministrom zahraničia, ktorého predpokladá návrh ústavy. Vhodným modelom by mohla byť Bezpečnostná rada OSN, ktorá umožňuje združené či spoločné akcie, ak medzi členmi existuje zhoda. Inak si štáty zachovávajú slobodu samostatného konania.

Aby bol orgán životaschopný, jeho usporiadanie sa musí opierať o realistické kritériá. Po prvé, musí byť malý, nanajvýš dajme tomu s desiatimi kreslami. Už letmý pohľad na bežnú zasadaciu miestnosť únie postačí ako dôkaz toho, že rada o 25 a viac členoch je skôr talkšou než rozhodovací orgán. Po druhé, tri kľúčové členské štáty - Francúzsko, Nemecko a Británia - by malo mať stále členstvo. Táto trojica by tak v rámci širšej štruktúry získala status, o ktorý usiluje bez toho, aby vystupovala ako samozvané direktórium.

SkryťVypnúť reklamu

Zastúpenie ostatných členov únie v rade musí zohľadňovať počet obyvateľov a hospodársku a vojenskú váhu, čo by malo zaistiť zodpovedajúce postavenie krajinám ako Taliansko, Španielsko a Poľsko. Tieto a ďalšie členské krajiny by mohli rotovať ako nestáli členovia. Napokon, jedno kreslo by mala získať Európska komisia.

Európska rada bezpečnosti by slúžila ako stály poradný orgán budúceho európskeho ministra zahraničia, čím by prispievala k vytváraniu konsenzu vnútri i mimo únie. Bola by pripravená rýchlo reagovať v krízových situáciách, keď by uskutočňovala rozhodnutia predstavujúce jednotný európsky postoj.

Členské štáty Európskej únie - vrátane tých najplyvnejších - nemôžu obstáť v globálnych záležitostiach, ako je boj proti terorizmu, politická rekonštrukcia Blízkeho východu, boj proti chudobe a ochrana životného prostredia, kým sa nedohodnú na základných princípoch spoločného postupu. Tie je potom potrebné účinne previesť do praxe. Je prehnaným optimizmom tváriť sa, že dnešné európske inštitúcie to dokážu, lebo nevyjadrujú realitu rozloženia moci.

SkryťVypnúť reklamu

Ak budú Európania naďalej budovať inštitúcie, ktorých cieľom je uspokojiť všetky členské štáty Európskej únie, potom budú - jednotlivo i spoločne - na globálnej scéne odsúdení do vedľajšej úlohy.

© Project Syndicate

Autor: ANTONIO MISSIROLIMARTIN ORTEGA(Autori sú výskumnými pracovníkmi v Európskom inštitúte pre bezpečnostné štúdie v Paríži)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu