V Bruseli vládne groteskná situácia: EÚ povoľuje subvencie ako na bežiacom páse, ale príslušné štáty nie sú v stave preinvestovať ich na príslušné rozvojové projekty. Jedným zo železných pravidiel únie totiž je, že krajina žiadajúca o podanie pomocnej euroruky musí prispieť aj svojou rozpočtovou troškou k subvenciám z rozličných bruselských fondov. A tak nečudo, že EÚ zaznamenáva každý rok obrovský rozpočtový prebytok; iba v rokoch 1994-1999 sa desatina povolených subvencií vrátila nevyužitá naspäť do európskej centrály. Navyše, ako píše internetový denník Spiegel Online, štáty EÚ požiadali vlani o tretinu menej eurosubvencií, ako teoreticky mohli dostať... Ide, pravda, o gigantický subvenčný koláč: v rokoch 1994-1999 sa výška štruktúrnych fondov pohybovala na úrovni 159 miliárd eur, v rokoch 2000-2006 explodovala dokonca na 195 miliárd eur.
Druhou stranou tejto subvenčnej medaily je skutočnosť, že po májovom rozšírení únie vypadnú v rozpočtovom období 2007-2013 z najvyššej podpornej triedy spolkové krajiny na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky. Ich miesto zaujmú regióny z nových členských štátov. Východné Nemecko dostane v rokoch 2000-2006 približne 30 miliárd eur. V nasledujúcich rokoch to bude v každom prípade omnoho menej. Saskí, brandenburskí či durínski politici sa tomuto bránia, ako môžu; vyhliadky na úspech sú pritom pomerne malé.
Podľa európskych štatistík majú východonemeckí predstavitelia už teraz podobné problémy, ako ich subvenční eurokolegovia v iných ekonomicky zaostalých regiónoch. Predstaviteľ ministerstva hospodárstva v Sasku-Anhaltsku síce v rozhovore pre Spiegel Online vyhlásil, že na konci príslušného rozpočtového obdobia sa vyčerpajú všetky eurozdroje. Na druhej strane však musel priznať, že jestvujú aj projekty, na ktoré sú síce pripravené bruselské subvencie, všeobecná hospodárska situácia v Nemecku však núti podniky, aby sa vzdali zamýšľaných investičných opatrení a tým aj ponúkaných subvencií. Saské ministerstvo hospodárstva je omnoho sebavedomejšie. Tvrdí, že vinu za nevyčerpané eurosubvencie nesie Brusel pre neprehľadnú dotazníkovú a formulárovú džungľu. Čestnejší sú predstavitelia v Meklenbursku-Predpomoransku, ktorí priznávajú, že niekedy nezvládajú z rozpočtových dôvodov spolufinancovanie bruselských subvencií.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov