Vláda: nefajčiari bránili fajčiarov

BRATISLAVA - Návrh na úplne nový zákon na ochranu nefajčiarov vláda zmäkčila, hovorí minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ministri jeho zákazy obmedzili.

Minister školstva Martin Fronc presadil, aby vypadol navrhovaný zákaz fajčenia v internátoch a vysokých školách, minister práce Ľudovít Kaník zase zrušenie požiadavky, aby boli fajčiarska a nefajčiarska časť reštaurácie „stavebne oddelené".

Na návrh ministra spravodlivosti Daniela Lipšica zo zákona vypadol zákaz fajčenia na schôdzach a poradách. „Podotýkam, že minister Kaník aj Lipšic sú odjakživa nefajčiari. Vystúpil aj pán minister Palko, ktorý povedal, že nikdy nemal cigaretu v ústach a že tentoraz konzervatívci liberalizovali trh s cigaretami," povedal Zajac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Z môjho pohľadu nefajčiara a pľúcneho lekára je to absolútne nedostatočné. Nesúhlasíme. Nefajčiari majú právo na čistý vzduch," hovorí pľúcny lekár Jozef Komada z popradskej nemocnice. Rovnaký názor má lekárka Soňa Vicová z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici: „Vypustenie týchto častí je nesprávne, fajčiari ničia nefajčiarom zdravie, fajčia všade."

Elvíra Chadimová zo Zväzu majiteľov hotelov a reštaurácií hovorí, že nie všetci majitelia majú možnosti, aby vytvorili v reštaurácii dve miestnosti, preto zmenu návrhu vítajú.

Slovensko má zákon na ochranu nefajčiarov už od roku 1997, jeho sprísnenie od nás žiadala Európska únia. Verzia, ktorú včera schváli ministri, však oproti súčasnému zákonu nie je veľkým sprísnením. Ak zákon parlament schváli, zvýšia sa sankcie a od júna sa zásadne zmení podoba cigaretovej škatuľky. „Nebudeme môcť tvrdiť, čo nie je pravda. Napríklad, že light cigarety menej škodia, budú stanovené maximálne prípustné hodnoty dechtu a nikotínu. Väčšia plocha škatuľky bude popísaná upozorneniami, ktoré budú dynamické a ostré," povedal Zajac.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti platný zákon sa veľmi nedodržiaval, „najmä v stravovacích zariadeniach", hovorí Róbert Ochaba zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu. Potvrdil to aj prieskum agentúry Markant na vzorke 1065 obyvateľov až 23,2 percenta opýtaných vyhlásilo, že o zákone na ochranu nefajčiarov nikdy nepočulo. 75,2 percenta však podporilo úplný zákaz fajčenia v reštauráciách. (haj, tasr)

Čo hovorí návrh zákona na ochranu nefajčiarov

* Zväčšuje upozornenia na škatuľke. Vpredu musí byť varovné upozornenie, napríklad Fajčenie zabíja, a vzadu dodatočné upozornenie, najmä o ochoreniach, ktoré môže fajčenie spôsobiť. Varovania musia pokrývať 30 % prednej a 40 % zadnej plochy obalu.

* Zakazuje označenie ako „light", „ľahké", „mierne", a iné znaky, ktoré môžu vyvolať dojem, že výrobok je menej škodlivý.

SkryťVypnúť reklamu

* Prikazuje znížiť obsah dechtu v cigarete na 10 mg, nikotínu na 1 mg, a zavádza limit na oxid uhoľnatý - 10 mg na cigaretu.

* Zakazuje predaj v predajniach: s tovarom pre deti, v školách, internátoch, v potravinách, ak nemajú na predaj presne vyhradené miesto, v automatoch, kde nemožno zabezpečiť kontrolu veku, v budovách štátnej správy a samosprávy, zdravotníctva a tržniciach.

* Zakazuje fajčiť (okrem vyhradených miest) vo vlakoch, čakárňach, na nástupištiach, na základných a stredných školách, zdravotných, kultúrnych a športových zariadeniach.

* Zvyšuje sankcie - pre fyzickú osobu, ktorá poruší zákaz fajčenia na 5-tisíc, pre predajcov na 10- až 200-tisíc, pre dovozcov či výrobcov na 100-tisíc až 10 miliónov.

Proti fajčeniu sa na oficiálnej úrovni bojuje na celom svete. Varovať pred jeho následkami mala za cieľ aj táto reklama. Vznikla v Hongkongu, ale miestna protifajčiarska lobby ju zamietla s odôvodnením, že ide o nemiestny žart. Jej autori Michael Miller Yu a Eric Chan sa totiž na protifajčiarsku kampaň rozhodli použiť symbol dvoch cigariet, pripomínajúcich horiace dvojičky Svetového obchodného centra. Opodstatnenie návrhu jeden z jej tvorcov obhajoval aj slovami: „Následkom tragédie z 11. septembra zahynulo šesťtisíc ľudí, na následky fajčenia umiera oveľa viac ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu