S exekútorom musí spolupracovať aj štát a polícia
Exekútor má pri svojej činnosti veľkú oporu v zákonoch, spolupracovať s ním musia pri exekúciách aj štátne orgány, fyzické a právnické osoby. Na jeho žiadosť mu musí napríklad pri vypratávaní bytu asistovať štátna polícia.
Rovnako ako môže byť činnosť exekútora nepríjemná dlžníkom, môže uľahčiť život ľuďom, ktorí sa márne snažia dostať k peniazom, ktoré im niekto nechce vrátiť.
Podmienkou je právnické vzdelanie
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí vyše 250 súdnych exekútorov a sú rovnomerne rozdelení na celom jeho území. Každý exekútor musí mať právnické vzdelanie minimálne prvého stupňa.
Viceprezident komory exekútorov Jozef Horváth tvrdí, že iba súdny exekútor môže legálne vymáhať pohľadávky, ak o tom rozhodne súd. Všetky ostatné spôsoby sú údajne nelegálne. „Firmy vymáhajúce pohľadávky vykonávajú túto činnosť nelegálne, pretože žiadny právny predpis takúto činnosť neumožňuje," vyhlásil Horváth.
Výhoda vymáhania prostredníctvom exekútorov podľa neho spočíva v tom, že „všetky trovy takéhoto konania platí dlžník a pre veriteľa je bezplatné". Výnimkou je iba prípad, keď sa klient s exekútorom dohodne na zmluvnej odmene, čo však nie je podmienkou. Exekútor má aj právo požadovať na nevyhnutné trovy preddavok, po úspešnom vykonaní exekúcie ho klient dostane naspäť.
Úspešnosť súdnej exekúcie sa podľa prieskumu pohybuje od 50 do 70 percent. Horváth povedal, že úspešnosť je vyššia vtedy, ak veriteľ koná čo najskôr a „nečaká celé roky, že povinný dlžobu zaplatí". Dlžníci sa totiž snažia majetku zbaviť skôr, ako sa k nemu dostane exekútor.
V posledných rokoch tvorí prevažnú časť činnosti exekútorov vymáhanie pohľadávok pre štát za neodvádzanie peňazí za rôzne druhy poistení, či do fondu nezamestnanosti.
Služby núkajú aj súkromné firmy
Jednou z alternatív vymáhania pohľadávok je mimosúdne vymáhanie. Na Slovensku sa ním už zaoberajú špecializované firmy. V takomto prípade netreba rozhodnutie súdu o exekúcii. Vymáhanie je v takom prípade ťažšie.
Viktória Grossová z firmy Creditexpress tvrdí, že tento spôsob je rýchlejší. „Trvá približne 90 dní a provízia za úspešné vymoženie pohľadávok je nižšia ako náklady na súdne vymáhanie," povedala. Výhodou je podľa nej aj to, že klient zaplatí províziu iba zo skutočne vymoženej sumy.
Úspešnosť mimosúdneho vymáhania sa údajne pohybuje od 30 do 80 percent, veľa závisí od celkového počtu a veku vymáhaných pohľadávok. Výhodné je takto vymáhať najmä väčšie dlhy, neoplatí sa najať si firmu pre tisíc korún. „Preto pracujeme pre tých, čo nás poveria vymáhaním celého portfólia pohľadávok," hovorí Grossová.
Ubezpečuje, že pri vymáhaní v žiadnom prípade nedochádza k prekročeniu zákona. „Časy holohlavých chlapcov sú už dávno preč, dnes hovoríme o inteligentnom spôsobe vymáhania," vyhlásila Grossová.
Pred začatím vymáhania sa vždy presvedčia, či vymáhaná pohľadávka skutočne existuje. Zaručiť to má preverovanie všetkých súvisiacich zmlúv, faktúr a podobne. Povinnosťou klienta zároveň je zmluvne sa zaručiť, že je jeho pohľadávka opodstatnená.
Koľko už bolo exekúcií
Od roku 1996, keď začali exekútori u nás pôsobiť, do 31. decembra 2002 bolo reálne ukončených 378 981 súdnych exekúcií.