Jan Budař bol niekoľkokrát nominovaný na Talent roka českého divadla. Má stály angažmán v pražskom Divadle na Zábradlí. Po Nude v Brne bol obsadený do filmov Mistři, Horem pádem a Duše jako kaviár.
Herec a spoluscenárista filmu Nuda v Brne Jan Budař bodoval v nomináciách na Českého leva
Pred pokladňami bratislavského multikina Metropolis sa vinie špalier ľudí. Nervózne sa pozerajú na hodiny. „Trikrát na devätnástu hodinu na Nudu v Brne," povie študentka a so vstupenkami v ruke sa pozerá na ešte čakajúcich závistlivcov. Filmový debut Vladimíra Morávka sa stal jedným z kinohitov tohtoročného Febiofestu. Kto nevidel Nudu, nie je v obraze. Na pražskej časti získala cenu Kristián a na stredajšom nominačnom večere na Českých levov zasa sedem nominácií vrátane hlavných kategórií. Nudu predbehli len Želary. Tie majú nominácií jedenásť. Udeľovanie prestížnych filmových cien bude 6. marca. Bodoval aj JAN BUDAŘ (1977), ktorý v Morávkovom filme vytvoril jednu z hlavných postáv. Nominácie získal za scenár a herecký výkon v hlavnej postave.
Ako si zvykáte na zvyšujúci sa počet ocenení?
„Pri Českých levoch sú to zatiaľ len nominácie, ale aj tak je to už povážlivé."
Nepočítali ste s nimi?
„Keď sme s Vladimírom Morávkom písali scenár a následne nakrúcali film, robili sme to pre radosť. Je príjemné, keď sa radosť prenesie na divákov a poprípade aj filmových odborníkov."
Prečo ste sa ako herec pustili do písania scenára?
„Našli sme s Vladimírom a producentom Čestmírom Kopeckým spoločnú tému - panictvo."
Kde ste na ňu prišli?
„V Karlových Varoch. Tam sme práve s Vladimírom skúšali divadlo, ale po večeroch sme nemali čo robiť. Vo Varoch je totiž ešte väčšia nuda ako v Brne. A tak sme si vymysleli film."
Písali ste scenár spolu?
„Áno, vždy. Skladali sme príbeh dva roky. Pôvodne to mal byť film o panicoch, ale nakoniec vo filme zostane len jeden - Standa Pychlík. Ten však vydá za jedenástich."
Mysleli ste pri písaní scenára, že si úlohu zahráte?
„S Vladimírom sme sa dohodli, že si niečo zahrám, ale nevedel som presne, čo. Standa je aj tak najkrajšou postavou."
Ste aj autorom hudby. Ako sa vám podarilo presvedčiť opernú hviezdu Evu Urbanovú?
„No, to bolo ťažšie. Na stretnutie sme šli za ňou do New Yorku. Keď si prečítala, o čom to je, podozrievavo sa na nás pozrela. Museli sme jej premietnuť film. Nadchla sa."
V divadle sa o Vladimírovi Morávkovi hovorí ako o náročnom režisérovi. Aký bol pri filmovom debute?
„Rovnaký ako v divadle. Má talent v zachytení najdôležitejších momentov. Jeho snaha o perfekcionizmus však bola obmedzená rozpočtom."
Ako sa to prejavilo?
„Okrem iného aj v tom, že nemohol donekonečna opakovať klapky."
Prečo ste sa rozhodli pre čiernobiely film?
„Blížilo sa to k atmosfére šesťdesiatych rokov, ktorú sme v poetike sledovali. Vladimír mi hovoril o sne, ktorý ho presvedčil."
O čom bol ten sen?
„Prvá noc s niekým je zážitok, na ktorý sa nezabúda. Čiernobiely obraz vyvoláva dojem, že sa to stalo kedysi dávno. Zároveň je to prítomné s nami."
Vraj pripravujete s Morávkom ďalší scenár. O čom?
„Pracovne sa volá Hrubeš a Mareš sú kamaráti do dažďa. Je o tom, ako Hrubeš s Marešom žijú v domčeku po Marešovej babičke a na záver zapália Prahu."
Nuda v Prahe?
„Uvidíme. S realizáciou počítame na jeseň tohto roku."
Výber z nominácií na Českého leva
Film
Nuda v Brne (Vladimír Morávek)
Pupendo (Jan Hřebejk)
Želary (Ondřej Trojan)
Réžia
Vladimír Morávek, Ondřej Trojan, Jan Hřebejk
Scenár
Jan Budař, Vladimír Morávek (Nuda v Brne)
Petr Jarchovský (Pupendo)
Petr Jarchovský (Želary)
Herečka v hlavnej postave
Anna Geislerová (Želary)
Kateřina Holánová (Nuda v Brne)
Zuzana Stivínová (Neverné hry)
Herec v hlavnej postave
Jan Budař (Nuda v Brne)
György Cserhalmi (Želary)
Boleslav Polívka (Pupendo)
Nominovaní Slováci
Anna Šišková získala nomináciu na Českého leva v kategórii vedľajší ženský herecký výkon za postavu vo filme Kruté radosti režiséra Juraja Nvotu. Výtvarník František Lipták je nominovaný za výtvarný počin k filmu Čert ví proč Romana Vávru a Martin Štrba za kameru k Neverným hrám režisérky Michaely Pavlátovej.